zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hradečtí při povodních nezůstanou bez pitné vody

17.09.2009
Pitná voda
Povodně
Hradečtí při povodních nezůstanou bez pitné vody

Hradec Králové - Voda je pro život nezbytná a v případě krize jí může být velký nedostatek. Díky speciálním úpravnám však lidé dostanou při mimořádných situacích alespoň pět litrů na den.

Na období, kdy mohou být dodávky pitné vody přerušeny a lidé ohroženi, se v úterý na hradeckém letišti připravovaly složky integrovaného záchranného systému.

"Cvičení nouzového zásobování vodou organizujeme jednou za rok. V Hradci Králové bylo poprvé a dopadlo dobře. Pokud by nastala krize s pitnou vodou, měli bychom ji zvládnout," zhodnotila akci Ivana Bejdová z oddělení krizového řízení ministerstva zemědělství.

Nebezpečnou situaci může způsobit extrémní sucho, důsledkem kterého mohou vodní zdroje vyschnout. Po silných přívalových deštích či povodních může být voda znečištěná. V takovém případě slouží k rychlému obnovení dodávek životodárné tekutiny několik zařízení ukrytých v přepravitelných kontejnerech.

V mobilních úpravnách se znečištěná voda proměňuje i s pomocí filtrů na pitnou. Součástí zařízení je linka na výrobu PET lahví, která vyprodukuje až čtyři sta kusů za hodinu. Do lahví se poté vyčištěná voda na pásu plní a balí po osmi kusech.

Úpravny by v případě nouze fungovaly ve velkých městech, do vesnic by se dovážela voda balená. "První dva dny po vyhlášení krizového stavu dostanou lidé pět litrů vody na osobu na den, další dny pak deset až patnáct litrů," uvedla Bejdová.

LENKA KAŠPAROVÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí