zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeský kraj otevřeně propaguje spalovnu odpadů

18.09.2009
Odpady
Jihočeský kraj otevřeně propaguje spalovnu odpadů

Jihočeský kraj připravil a distribuuje domácnostem „Odpadový zpravodaj“ obsahující jednostranně pojatý propagační článek o spalovnách komunálních odpadů. Těmto zařízením se dostalo finanční podpory z veřejných financí prostřednictvím kraje. Hnutí DUHA proto upozorňuje na problémy spojené se spalovnami, o kterých se ve zpravodaji nepíše.

Fakta o odpadech:

·        Komunální odpady obsahují z 80 % recyklovatelné suroviny [1], třídí a recykluje se však jen 20 % [2].

·        Třídit odpady z kuchyní a zahrad, které tvoří až polovinu hmotnosti popelnic skoro není možné [3].

·        Na skládkách a ve spalovnách tedy končí zbytečně statisíce tun recyklovatelných surovin [4].

·        Nevytříděný zbytkový odpad není nutné vozit ani na skládku, ani do spalovny. Existuje snadná technologie, která odpad upraví, vytřídí a zrecykluje [5].

Fakta o spalovnách:

  • Spalovny ničí přírodní suroviny, které je třeba znovu vytěžit, zpracovat a dovézt do ČR. To v řadě případů způsobuje nesrovnatelně větší devastaci krajiny a znečištění toxickými látkami i skleníkovými plyny než spalování samotné.

 

  • Spalování 10 000 tun odpadů vytvoří 20-40 pracovních míst. Oproti tomu recyklace stejného množství odpadů vytvoří více než 250 pracovních míst [6].

 

  • Spalovny jsou investičně i provozně nákladnější řešení, než recyklace doplněná úpravou odpadu [7].

 

  • Spalování odpadů je globálně nejvýznamnějším zdrojem dioxinů a dibenzofuranů vůbec [8].

 

  • Spálením tuny komunálního odpadu vzniká asi 300 kilogramů strusky a toxického popílku. Hmotnost tuhých odpadů se tedy zmenší na 25-33 % původního množství [9]

 

·        Spalovny komunálních odpadů ušetří ve srovnání s recyklací v průměru pouze 28 % energie. Recyklace je tedy z pohledu úspor energie téměř čtyřnásobně výhodnější než spalování odpadů [10].

 

  • Na tunu spálených komunálních odpadů připadá asi jedna tuna emisí oxidu uhličitého [11]. Oproti tomu recyklací tuny směsného odpadu lze ušetřit v průměru 0,8 tuny uhlíkového ekvivalentu skleníkových plynů [12].

 

  • Spalovny vytlačují recyklaci. Studie IREAS k tomu uvádí: „Efekt spaloven však spočívá i v tom, že spotřebovávají velké množství odpadů s dostatečnou výhřevností. Ve spádových oblastech spaloven se třídění spalitelných složek omezuje a odděleně se sbírá především sklo, případně kovy.“ [13]

 

Ondřej Šanda z Hnutí DUHA České Budějovice řekl:

„Kraj by se měl hlavně zaměřit na snižování množství odpadů a zlepšit recyklační služby pro domácnosti. Recyklujeme pouze pětinu odpadů zatímco v Německu nebo Rakousku až třikrát více. Zbytkový netříděný odpad lze mnohem levněji strojově vytřídit a poslat k recyklaci, než jej pálit ve zbytečné, drahé a toxické látky produkující spalovně.“

Kontakt : Ondřej Šanda, Hnutí DUHA Č. Budějovice, telefon do práce : 380 711 558 - 5.40 h – 13.40 h,      tel. domů po 15. hodině 380 311 459, e-mail : ceskebudejovice@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí