zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jablečná slavnost v Hostětíně již poosmé

22.09.2009
Zemědělství
Jablečná slavnost v Hostětíně již poosmé

V neděli 27. září v době od 11.00 do 19.00 hodin se v Hostětíně uskuteční již osmý ročník tradiční Jablečné slavnosti. Jejím cílem je především představit místní a regionální pěstitele ovoce a výrobce ovocných produktů, podpořit pěstování tradičních bělokarpatských odrůd ovoce a prezentovat regionální značku Tradice Bílých Karpat® a její nositele. Jablečná slavnost se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka.

Pořadatelé, kterými jsou Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Centrum Veronica Hostětín a Obec Hostětín, připravili pro všechny návštěvníky slavnosti celodenní bohatý zábavný, kulinářský, poučný i mírně turistický program.

V jedenáct hodin začíná na návsi jarmark, na němž se představují především zástupci tradičních řemesel, zejména nositelé regionální značky Tradice Bílých Karpat®.

Návštěvníky slavnosti je každoročně netrpělivě očekávána přehlídka jablečných moučníků, jež jsou dílem místních hospodyněk. Vystavené exponáty budou v odpoledních hodinách rozprodány. Na výstavce starých a krajových odrůd ovoce bude během dne probíhat ovocnářské poradenství a v 15.00 také ochutnávka ovoce.

Zájemci se mohou těšit na lektorované prohlídky modelových ekologických projektů v Hostětíně: modelového pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. K dispozici bude ekologická poradna pro domácnost.

K dobré náladě a zábavě jistě přispěje kulturní program:

13.30 Vystoupení folklorního souboru Klobučánek

14.00 Koncert písničkářky Lucie Redlové

15.00 Představení divadla Řád Červených nosů

16.00 Koncert skupiny Docuku

18.00 Beseda u cimbálu s muzikou Veronica

Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her a soutěží (na děti čeká mj. pohádková stezka Ptáka Ohniváka), nebo se vydat na putování po sochách rozmístěných v krajině kolem obce. V tradiční tombole se letos bude hrát o jízdní kolo.

V areálu moštárny bude možné ochutnat BIO nápoje: čerstvý jablečný mošt, dále míchané mošty: jablečný s červenou řepou, mátou či zeleným čajem, a sirupy: z květů černého bezu, z listů máty, z afrického keře rooibos a nově také z květů konopí setého. Hladové návštěvníky potěší nejen ovocné koláče, ale i jehněčí steaky, klobásky, guláš, saláty a další pochutiny.

Pořadatelé akce návštěvníkům doporučují: „Vezměte s sebou aspoň tři jablka (společně z nich složíme překvapení) a přijeďte na kole či vlakem! Těšíme se na setkání na Jablečné slavnosti v Hostětíně!“

Uspořádání letošní Jablečné slavnosti podpořili:

Státní fond životního prostředí ČR | Ministerstvo životního prostředí ČR | Zlínský kraj | Nadace Veronica | TVD – Technická výroba, a.s. Rokytnice u Slavičína

Mediální partner: Český rozhlas Brno, vysílání ze Zlína

Organizační spolupráce: Gymnázium Jana Pivečky Slavičín, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, ČČK Hostětín, členové O. s. Tradice Bílých Karpat a dále přes 50 obětavých dobrovolníků z celé ČR.

 

 Kontaktní údaje

·  Centrum Veronica Hostětín
Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice
jana.tesarova@veronica.cz
, tel. 572 630 670 (Ing. Jana Tesařová)

·  Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat
Hostětín 4, 687 71 pošta Bojkovice
tbk@tradicebk.cz
, tel. 572 641 040, mobil 731 842 434 (Mgr. Radim Machů)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí