zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody ve Žďárských vrších vysazují staré odrůdy jabloní, hrušní i třešní

26.09.2009
Příroda
Zemědělství
Ochránci přírody ve Žďárských vrších vysazují staré odrůdy jabloní, hrušní i třešní

Na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se ochránci přírody starají o zachování starých odrůd ovocných stromů - jabloní, hrušní i třešní. V uplynulých dvou letech jich pomohli vysadit na 200, letos přibude dalších 175 stromků. Výsadbu dotuje stát řádově desítkami tisíc korun ročně.

Projekt pomáhá udržet odrůdy, které se na Žďársku běžně pěstovaly před 100 a 200 lety, některé i dřív. Jsou dobře přizpůsobeny místním přírodním podmínkám a mohou být využity i při šlechtění nových odrůd. Díky nim lze ale například také zachovat tradiční regionální recepty. "Všechny odrůdy nebyly přímo k jídlu. Některé se daly použít pouze na sušení, některé pouze na džemy. Původní jídla s tím počítala," vysvětlil Ondřej Bystřický ze správy CHKO.
Správa CHKO zajišťuje vysazení stromků nebo jejich vysazování finančně podporuje. Původní ovocné stromy tak lze najít například u polních cest. "Nebráníme se ani dosazování sadů a sázení na soukromé zahrady. Jde o to, že máme podchyceno, kde stromky jsou a že máme ty odrůdy k disposici," doplnil Bystřický. V říjnu se bude sázet v okolí Sněžného a u Nového Města na Moravě.
Staré odrůdy ovocných stromů ve Žďárských vrších začali ochránci mapovat před deseti lety. Nyní evidují kolem 120 odrůd jabloní, mezi nimi například panenské české a jaderničku moravskou, asi 40 hrušní a 14 odrůd třešní a višní. O jejich roubování se starají odborníci. Ti také vybrali nejvzácnější odrůdy, které je potřeba zachovat nejlépe.
CHKO Žďárské vrchy zaujímá 709 kilometrů čtverečních, přibližně polovinu rozlohy pokrývají lesy. Území se nachází v nadmořské výšce od 490 do 836 metrů.Eva ŠINKOVSKÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí