zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP udělal pokutu firmě z Brněnska za nakládání s odpady

24.09.2009
Odpady
ČIŽP udělal pokutu firmě z Brněnska za nakládání s odpady

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila v uplynulých dnech pokutu 800.000 korun firmě ORV Morava za nesprávné nakládání s nebezpečnými odpady na Brněnsku. Rozhodnutí je pravomocné, řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Ivana Awwadová. Zdůraznila, že firma se dopustila více chyb a neměla některá potřebná povolení. Jednatel firmy Petr Jaroš v reakci na pokutu uvedl, že se závěry inspekce nesouhlasí. Sankce je podle něj přísná.
Odpady skladovala ORV Morava od února 2008 v areálu bývalého zemědělského družstva ve Veverských Knínicích. V sudech ukládala zbytky barev a laků, lepidel, odpady z odstraňování nátěrů a také rozpouštědla. Upravovala je tím, že je přelévala do kontejneru a míchala s pilinami, a to pro přípravu alternativního paliva.

Většina odpadů nebyla podle ČIŽP žádným způsobem označena. Chyběl u nich identifikační list nebezpečného odpadu, grafický symbol varující před nebezpečnými vlastnostmi látek a nápis nebezpečný odpad.

Sloučeniny nebyly podle inspekce zabezpečeny proti úniku. Zaměstnanci s nimi manipulovali na přírodním terénu, nikoli na zpevněné ploše, jak to stanoví příslušné předpisy o nakládání s odpady.

Inspektoři dále společnosti vytýkají to, že ukládala odpady do mobilních zařízení, aniž k tomu měla potřebný souhlas.

Představitelé ORV Morava ale projevili snahu o nápravu, uvedla mluvčí ČIŽP. Společnost odvezla odpady z Veverských Knínic a požádala o udělení chybějících souhlasů k provozu mobilních zařízení. Jednatel společnosti připustil, že firma pochybila. Okamžitě po upozornění na nedostatky ale všechny chyby odstranila. Tak přísnou pokutu nečekala.

"Pro nás je její výše likvidační. Pokusíme se rozhodnutí inspekce zvrátit žalobou," doplnil jednatel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí