zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci uklízeli Jizerky a našli černou skládku

30.09.2009
Odpady
Dobrovolníci uklízeli Jizerky a našli černou skládku

Jizerské hory - Černou skládku komunálního odpadu objevili o víkendu dobrovolníci při tradiční akci Ukliďme Jizerky. Haldu odpadků našli blízko Bedřichova a okamžitě ji nahlásili pořadatelům úklidu, tedy obecně prospěšné společnosti pro Jizerské hory.

"Odpad pravděpodobně pochází z přilehlých rekreačních chat. Je ho tolik, že pro něj posíláme nákladní auto," řekl Deníku Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory s tím, že o případu společnost informovala Lesy České republiky a obecní úřad v Bedřichově.
V rámci akce, při které dobrovolníci procházejí s igelitovými pytli celou oblastí a sbírají sebemenší známky nečistot, se však nejedná o nic nového.

Černé skládky objevují lidé v poslední době pravidelně. Na jaře 2008 narazili hned na tři skládky, na podzim téhož roku zase našli velké množství odpadu v přírodní rezervaci Malá Strana v Lučanech.

Akce, která vznikla v roce 1998 díky nápadu party vodáků, probíhá každý rok dvakrát, vždy jednou na podzim a jednou na jaře. I tentokrát si pořadatelé pochvalují poměrně hojnou účast. "Zatím se nám přihlásilo nějakých 308 lidí, kteří přišli a pomáhali s úklidem. A to dost možná není konečné číslo. Akce byla sice víkendová, ale několik lidí přišlo i včera, protože byl volný den," podotkl Martin Jaroušek.

Každý rok nasbírají dobrovolníci velkotonážní kontejner, který má zhruba dvacet metrů krychlových. Nejinak tomu bylo i nyní. "Máme nahlášeno velké množství úložných míst s odpadem. Myslím si, že letos bude kontejner zaplněný opravdu až po okraj," dodal Jaroušek.

Účastníky akce bývají tradičně školy, školní třídy, skautské oddíly, sportovní oddíly, rodinky i jednotlivci. Nezúčastňují se pouze místní lidé. "Jezdí k nám uklízet Jizerky lidé z Prahy, Brna, Ostravy a jiných měst. Těší nás, že nám přijíždí pomoc uklízet lidé i z Německa, Polska a Slovenska," uzavřel Martin Jaroušek.

Krkonošský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí