zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rekultivace skládky Květná u Příbrami spolyká miliony

05.10.2009
Odpady
Sanace, staré zátěže
Rekultivace skládky Květná u Příbrami spolyká miliony

Dlouholetým problémem Příbrami se stala skládka pod kopcem Květná u Trhových Dušník. V devadesátých letech tam odvážela odpad firma IDOS, následně byla skládka zahrnuta zeminou a obrostla vegetací. Odstranění této ekologické zátěže a rekultivace skládky je v současnosti potřebná a po vyřešení majetkových problémů s pozemky se to městu možná i brzy podaří.

"Skládka Květná je jedním ze starých restů města Příbrami. Velmi nás tato stará ekologická zátěž trápí a chceme ji řešit tak, aby nemohlo dojít k poškození životního prostředí. Sami ovšem na nákladnou rekultivaci nemáme peníze, a tak žádáme o pomoc z prostředků od Evropské unie," vysvětlil starosta Příbrami Josef Řihák.

Dnes by kolemjdoucí na skládce Květná nepoznal, jaké všechny věci sem společnost IDOS navážela a které tak kdysi pobouřily ochránce životního prostředí. Skládka je nyní zavezená zeminou a obrostlá vysokými travinami a keři. To je výsledek částečné rekultivace, která se zde uskutečnila. Jako skládka ale prakticky funguje dál, protože se zde dají najít například vyhozené stavebniny všeho druhu.

Aktuální projekt města Příbram sám o sobě reaguje na výsledky a doporučení analýzy možných rizik, která s sebou skládka Květná nese. Pokud město získá dotaci, dojde k dotvarování skládky a vytvoření na jejím povrchu nepropustného pláště s rostlinným pokryvem a kromě jiného i odvodnění.

"Celkový rozpočet projektu je asi 55,6 milionu korun. Výše dotace v případě přiznání podpory činí 90 procent způsobilých výdajů," doplnil informace o podávaném projektu místostarosta Příbrami Ivan Šedivý.

Do nynějška byl problém pro město jakoukoli žádost o dotaci podávat. Nebyly vyřešeny majetkové vztahy týkající se pozemků, na nichž skládka leží. Nakonec se je radnici podařilo vykoupit, i když v některých případech se prý nejednalo o férovou cenu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí