zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborný seminář NSZM

13.10.2009
Energie
Urbánní ekologie
Odborný seminář NSZM

NSZM uspořádala seminář k energetickému managementu měst a obcí

V budově Českého svazu vědeckotechnických společností na Novotného lávce v Praze se 1. října 2009 uskutečnil odborný seminář, zaměřený na aktuální otázky komunální energetiky, především na problematiku energetických úspor ve městech a obcích. Účastníci semináře byli seznámeni s dosavadním průběhem mezinárodní kampaně DISPLAY, aktuální situací okolo "Úmluvy starostů a primátorů" a se zaváděním energetického managementu do praxe úřadu.

Během semináře, který zahájili člen Rady NSZM PETR HERMANN a ředitel NSZM PETR ŠVEC, byly představeny osvědčené aktivity, které lze realizovat ve vybraných městech, obcích a regionech. Zástupce Ligy ekologických alternativ JIŘÍ DVOŘÁK představil přínosy Solární ligy ČR a Evropské ligy obnovitelné energie pro města a obce. JAN HOLLAN z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně se ve své prezentaci věnoval problematice obnovy veřejného osvětlení s důrazem na úspory energie, ochranu klimatu a noční pohodu. Zástupci Zdravého města Litoměřice Petr Hermann a Antonín Tym představili dosavadní aktivity projektu DISPLAY. V rámci projektu jsou na budovy základních škol v Litoměřicích umísťovány energetické štítky v podobě plakátu informujícího o spotřebě energie a o možnostech, jak energii dále ušetřit. Účastníci semináře shlédli také krátký film, kterým evropská asociace místních samospráv Energie-Cités kampaň DISPLAY propaguje.
Samostatný blok semináře byl věnován "Úmluvě starostů a primátorů" ("Covenant of Mayors"). Tuto iniciativu evropských měst, která se zavazují splnit klimatické závazky EU na místní úrovni, představil zástupce Evropské komise - Direktorátu energie a dopravy ROMAN DOUBRAVA. Zavádění "Úmluvy starostů a primátorů" v podmínkách ČR ukázala na situaci Statutárního města Brna IVONNA GAILLYOVÁ z Ekologického institutu Veronica.
Závěr semináře patřil tématu energetického managementu a sledování indikátorů udržitelné energetiky. Aktuální informace, probíhající program MODEL a aktivity zapojených měst představil účastníkům akce JAROSLAV KLUSÁK ze společnosti Porsenna.
Zástupci Zdravé městské části Praha-Libuš a Písnice Iva Hájková a Oskar Botha sdělili přítomným praktické zkušenosti se zaváděním energetického managementu v podmínkách úřadu. Seminář zakončila prezentace ředitele Energetické agentury Vysočiny ZBYŇKA BOUDY, který informoval o možnostech efektivního monitoringu spotřeby energie.
Během semináře byly představeny výsledky projektu "Indikátory udržitelné energetiky pro rozhodování měst a obcí", financovaného ze zdrojů Ministerstva životního prostředí ČR.

Fotodokumentace a přednesené prezentace z uskutečněného semináře jsou k dispozici na webových
stránkách www.zdravamesta.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí