zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zmizí stará ekologická zátěž

07.10.2009
Sanace, staré zátěže
Zmizí stará ekologická zátěž

Nové Město nad Metují - Až osm milionů korun Královéhradecký kraj poskytne Novému Městu nad Metují na financování projektu, který město zbaví staré ekologické zátěže.

Celkové náklady na likvidaci nebezpečných chlorovaných uhlovodíků, které by mohly ohrozit významný vodní zdroj Litá, dosáhnou zhruba 40 milionů korun. Finance na projekt chtějí město a kraj získat z evropského Operačního programu Životní prostředí.

"Za znečištění areálu v Novém Městě nad Metují nese odpovědnost někdejší státní podnik Elton. Ten však již neexistuje a není možné po něm žádat nápravu škod, které způsobil svou činností. Kraj se proto společně s městem musí podílet na likvidaci této staré ekologické zátěže.

Celkové náklady ve výši 40 milionů korun jsou velmi vysoké a zatížily by značně krajský rozpočet, proto o tyto finance budeme žádat Evropskou unii," řekl krajský radní Jan Tippner, který je odpovědný za oblast životního prostředí a zemědělství.

Královéhradecký kraj poskytne do roku 2012 až osm milionů korun, které jsou nutné k tomu, aby město mohlo provést další průzkum ve znečištěné lokalitě a aby rovněž mohlo vypracovat projekt a žádost o evropské finance.

Dřívější studie prokázaly, že karcinogenní chlorované uhlovodíky by mohly ohrozit vodní zdroj Litá, jenž patří k nejvýznamnějším vodním zdrojům Královéhradeckého kraje, je zahrnut mezi zdroje krizového zásobování vodou a současně je i evropskou chráněnou lokalitou Natura 2000.

www.hka.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí