zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Avia: nákladní elektromobil

17.10.2009
Ekologická auta
Avia: nákladní elektromobil

Máte náklaďáky se znakem Avie spojené z let minulých s představou hlučného vozidla provázeného oblaky naftového kouře z výfuku? Zanedlouho budete moci na dřívější představu zapomenout. Budoucnost pro ně rýsuje možná zcela jinou alternativu: tiché ekologické vozy bez zplodin vytvářených tradičními motory. A možná to není budoucnost už tak vzdálená...

Na oslavách 90. výročí firmy představila Avia poprvé v Česku ekologický nákladní vůz značky Smith poháněný dobíjecí elektrickou baterií, pro který dodává podvozky a kabiny. Zatímco v zahraničí tato vozidla s částečně českým rodokmenem ve službách různých společností již fungují, na našem trhu by se mohla objevit teprve nyní.

OD LETADEL K "NÁKLAĎÁKŮM", A OPĚT NA LETIŠTĚ - V EKOPODOBĚ...

Automobilka začínala před 90 lety původně jako podnik zaměřený na letecký průmysl. Posledních 40 let se soustředila na výrobu lehkých nákladních automobilů. V současnosti společnost Avia Ashok Leyland Motors orientuje svou pozornost i do sektoru elektromobilů. S britskou společností Tanfield Group spolupracuje na výrobě nákladních elektromobilů celých pět let a tyto vozy už jezdí zhruba tři roky po silnicích ve Velké Británii a Irsku, a od letošního roku v USA, kam Avia v červenci dodala šest nových elektromobilů šéfům předních amerických firem v čele s Coca Colou. První ekologické vozy s názvem Newton, určené pro multifunkční využití od dodávek potravin až po obsluhu letištního provozu, jsou součástí Obamova plánu na snížení emisí a do několika let mají ambice nahradit v některých oblastech dopravy klasická užitková vozidla.

V Česku by se podle mediálního zástupce Avie Tomáše Zdechovského tato vozidla mohla začít prodávat v průběhu roku 2010, v současné době jedná firma o možnosti jejich využití např. s pražským letištěm. Podle něj se tato vozidla hodí především do velkých měst. Na jedno nabití dokážou ujet vzdálenost kolem 300 kilometrů.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí