zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pramen ohrožují černé skládky

12.10.2009
Odpady
Hydrogeologie
Pitná voda
Sanace, staré zátěže
Pramen ohrožují černé skládky

Mělnická Vrutice - V bezprostřední blízkosti zdroje vody, který zásobuje asi 240 tisíc lidí, se objevil starý vrak i barely s chemikáliemi

Zdroj pitné vody u prameniště v Mělnické Vrutici ohrožují černé skládky.

Jen za poslední měsíce tam lidé v odlehlých zalesněných místech odstavili nepojízdný vrak nebo se zbavili barelů se zbytky ropných a chemických látek. Odpad tak bez rozpaků vyvezli na území, kde platí ochranné pásmo.

V současné době pracovníci Středočeských vodáren řeší odklizení poslední skládky: hromady starých videokazet a pneumatik.
V tomto případě ale zřejmě původce odpadu znají. Mezi věcmi totiž ležely účty za telefon a pohlednice, které poukazují na tamní obyvatele.
Sankce, kterou může být pokuta až do výše padesáti tisíc korun, jim ale zřejmě nehrozí.

Podle vedoucího mělnického odboru životního prostředí Ctirada Mikeše totiž nalezené materiály nejsou nezpochybnitelným důkazem o tom, že právě oni mají skládku na svědomí. Její odklizení tak nakonec musí zajistit obec, v jehož území se skládka nachází.

Pracovník Středočeských vodáren Josef Chramosta řekl, že se skládky objevují na pěti místech ochranné zóny. "Nejčastěji se tam objevují odmontované díly z automobilů," uvedl Chramosta.

Všechen nalezený odpad je třeba rychle odvézt, aby nedošlo ke kontaminaci půdy a tím i ke znečištění vody.

Mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová uvedla, že jsou skládky většinou odklizeny do týdne. "Kvalitu vody intenzivně sledujeme. V případě, že by došlo ke znečištění vody, zdroj bychom odpojili a vyčistili. V žádném případě by se do soustavy nedostala."

Voda, která pochází z Mělnické Vrutice, zásobuje ve Středočeském kraji asi 240 tisíc lidí z Mělnicka, Neratovicka, Kralupska, Kladenska a Prahy- východ.

Mělnický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí