zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená energie bude opět rozdělovat peníze

14.10.2009
Energie
Zelená energie bude opět rozdělovat peníze

O příspěvek na ekologický projekt mohou žádat neziskové organizace, obce, školy i další subjekty.

Již čtvrtý ročník grantového řízení Zelené energie, ve kterém se rozdělují finanční prostředky na neziskové projekty zaměřené na obnovitelné zdroje, byl vyhlášen 1. října. Až do 31. prosince mohou o grant na svůj projekt žádat neziskové organizace, občanská sdružení, vědecká pracoviště, obce, školy, domovy důchodců a další subjekty. Prostředky mezi vybrané projekty rozdělí na jaře příštího roku Rada Zelené energie.

Desetník k desetníku...

Finance na podporu neziskových projektů jsou vypláceny z Fondu Zelené energie. V něm se shromažďují prostředky získané od zákazníků Skupiny ČEZ, kteří se přihlásili k projektu Zelená energie, a dobrovolně tak do fondu přispívají symbolických deset haléřů z každé odebrané kilowatthodiny elektřiny. Dalších deset haléřů přidává ze svých prostředků Skupina ČEZ a vybrané prostředky na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů se tak zdvojnásobují.

O Zelenou energii je stále zájem

V roce 2009 se k Zelené energii přihlásilo 1 988 zákazníků, z toho 1864 domácností, 98 maloodběratelů z řad podniků a 26 velkoodběratelů. Odběrem Zelené energie vyjadřují zákazníci Skupiny ČEZ svou odpovědnost k životnímu prostředí a podporu ekologickým aktivitám.

V roce 2009 shromáždí Fond Zelené energie odběrem 27,8 GWh elektřiny celkovou částku 5,6 mil. Kč. Tyto prostředky budou rozděleny právě v nově vyhlášeném kole grantového řízení.

Výzkum, výstavba i osvěta

Do grantového řízení lze přihlašovat projekty ve třech kategoriích:

Výzkum - zahrnuje projekty zaměřené na zvýšení potenciálu obnovitelných zdrojů, uplatnění nových technologií a zlepšování technologických procesů využívajících obnovitelné zdroje energie. O příspěvek v této kategorii mohou žádat vědecko-výzkumná pracoviště, odborné, střední a vysoké školy, výše podpory je až 1 milion Kč na jeden projekt.

Osvěta a vzdělávání - zahrnuje odborné kurzy, vydávání informačních materiálů, instalaci modelů obnovitelných zdrojů energie ve vzdělávacích zařízeních pro studijní účely a budování ekologických informačních center. O příspěvek mohou žádat odborné, střední a vysoké školy, občanská sdružení, nadace, obce nebo místní samosprávy. Výše příspěvku je až 500 tisíc Kč na jeden projekt.

Výstavba - zahrnuje projekty výstavby a rekonstrukce zařízení s cílem zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla a elektřiny. Žadatelem v této kategorii mohou být občanská sdružení, nadace, obecně prospěšné společnosti, obce a samosprávné celky, ústavy sociální péče, domovy důchodců nebo školy, výše podpory činí až 1 milion Kč na jeden projekt.

I vy se můžete přihlásit

Více informací, podrobná pravidla grantového řízení a postup podání přihlášky jsou zveřejněny na internetových stránkách:

www.zelenaenergie.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí