zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda je o další krok blíž k prolomení limitů

14.10.2009
Energie
Geologie
Vláda je o další krok blíž k prolomení limitů

Ministr průmyslu dnes ukáže návrh nové energetické koncepce. Limity chce "odblokovat".

Česko směřuje krůček po krůčku k prolomení územních limitů těžby uhlí, které od devadesátých let chrání před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku a které představují jedno z největších témat v české energetice.

Návrh nové Státní energetické koncepce, kterou dnes představí ministr průmyslu Vladimír Tošovský a kterou má HN k dispozici, už výslovně hovoří o "odblokování" zásob hnědého uhlí.

Bude-li materiál schválen, vláda tím poprvé otevřeně říkne, že se zásobami za limity počítá.

Dosud platná strategie, schválená v roce 2004, se omezila jen na vágní prohlášení či nepřímé narážky. Například v tom smyslu, že stát bude "preferovat" využití domácích zásob.

Zpráva Pačesovy komise pak přišla s tím, že hnědé uhlí je třeba schovat hlavně pro teplárny a že by se o územních limitech mělo diskutovat.

Návrh nové koncepce bere uhlí jako zásadní zdroj pro výrobu elektřiny i tepla. V plánu je "odblokovat zásoby hnědého uhlí na lomech Bílina a ČSA v severních Čechách, například formou přehodnocení územních ekologických limitů těžby a zvýšením kompenzací obcím zasaženým těžbou".

Podle ministerstva neexistuje alternativa. "Z odhadu vývoje spotřeby jasně vyplývá, že do budoucna nelze zajistit výrobu elektřiny a tepla bez uhlí za limity," říká náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Za limity na dole Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ, je k dispozici 104 milionů tun uhlí. Na dole ČSA, kde těží firma Czech Coal, až 750 milionů tun. To by při současné spotřebě dohromady byla rezerva na dvacet let.

Strategie připouští i možnost těžby černého uhlí v dole Frenštát, který se nachází na hranici chráněné krajinné oblasti v srdci Beskyd. Pokud těžební společnost OKD "naplní zákonem stanovené podmínky, může jak dokončit geologický průzkum, tak zahájit otvírku, přípravu a těžbu", uvádí koncepce.

Vláda bude koncepci schvalovat v listopadu. "Když se ukázalo, že tato vláda bude vládnout až do jara, má plnohodnotný mandát a neměla by odkládat rozhodnutí," říká Hüner.

Bez uhlí to nepůjde

Jak se vyvíjí postoj státu k uhlí za ekologickými limity

Koncepce z roku 2004
"Stát bude preferovat optimální využití všech vytěžitelných zásob hnědého i černého uhlí
a dalších paliv, která se nacházejí na jeho území."

Pačesova komise (2008)
"Ekologické a těžební limity pro hnědé uhlí jsou administrativním rozhodnutím, které neumožní plně využít domácí zdroje energie."

Současný návrh koncepce
Je třeba "odblokovat zásoby hnědého uhlí na lomech Bílina a ČSA v severních Čechách, například formou přehodnocení územních ekologických limitů těžby a zvýšením kompenzací obcím zasaženým těžbou".

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí