zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČSSD i ODS sází na jádro a chtějí zrušit limity

15.10.2009
Energie
ČSSD i ODS sází na jádro a chtějí zrušit limity

Nová energetická koncepce státu má šanci, že v kabinetu projde. Její hlavní myšlenky podporují vlivné strany.

Jeho předchůdci to naznačovali, říkali mezi řádky. Ale až nepolitický ministr průmyslu Vladimír Tošovský přestal taktizovat. Včera předložil návrh nové Státní energetické koncepce, která sází na jadernou energetiku a dotěžení domácích zásob uhlí - včetně těch za ekologickými limity.

Projde-li materiál ve vládě, stanoví mantinely pro českou energetiku až do roku 2050. Nejdřív však nepochybně rozpoutá ostrou diskusi.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar už včera reagoval požadavkem na zachování limitů těžby. "Návrh vrací Česko do minulého století," zhodnotily jej ekologické organizace Hnutí duha, Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Calla.

Na druhou stranu průmyslníci návrh vítají. "Potřebujeme koncepci, která by Česku zajistila dlouhodobé, bezpečné, spolehlivé a ekonomicky dostupné zdroje. Filozofie návrhu k tomu směřuje," říká šéf Svazu průmyslu Jaroslav Míl.

Tošovský zatím odmítá spekulovat o šancích, zda jeho návrh projde. "Toto je pohled, který předkládáme k diskusi nejen v rámci meziresortního připomínkového řízení, ale celé veřejnosti," říká.

Přitom právě on má ale slušnou šanci, že kontroverzní koncepci prosadí. Její hlavní myšlenky mají podporu u politiků obou nejsilnějších stran - ODS i ČSSD. Jak HN potvrdili Tošovského předchůdci Milan Urban i Martin Říman, na sympatiích k jaderné energetice a ochotě zrušit ekologické limity těžby se političtí protivníci shodnou.

AUTOR: Zuzana Kubátová

AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí