zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Denní světlo až na chodbu

16.10.2009
Osvětlení
Denní světlo až na chodbu

Česká firma Lightway vyvinula rekordní padesátimetrový světlovod.

Klasické a střešní okno nebo světlík - to byla ještě před pár lety jediná možnost, jak prosvětlit denním světlem temnou chodbu či místnost.

Nová technologie světlovodů představuje další, překvapivě jednoduché a účinné řešení. Malý otvor ve střeše s kopulí zachytává denní světlo a tubus je vede až ke stropu místnosti, do které se rozlije proud světla.

Australský vynález

>>Princip světlovodu je zcela jednoduchý,>vedení světla>světelný vodovod>Používaly se však zcela jiné materiály, takže výkon těchto světlovodů - neboli propustnost a odrazivost - byl s těmi dnešními nesrovnatelný,>Rok jsme si hráli,>Nejdřív jsme něco dovezli, namontovali, byli jsme zvědaví, zda vůbec budou světlovody fungovat v českých podmínkách. Slunná Austrálie je přece jen něco jiného. Výsledky však byly výborné, takže jsme zahájili vlastní vývoj, začali objíždět veletrhy a výstavy. A postupně jsme začali odbourávat střechy,>sbírají>věc>Jako za lepší střešní okno. Klasická zakázka, osvětlení chodby nebo kuchyně, přijde na patnáct až dvacet tisíc korun,>Světlovody nakupujeme v zahraničí a od jediného českého výrobce, firmy Lightway,>Toto řešení "zachránilo" nejcennější prostor u fasády budovy a vyhovělo nové vyhlášce o technických požadavcích na stavby,>Pro nás je to samozřejmě dobrá zpráva. Vlastníme technologii, formy poskytujeme Sklárně Poděbrady nebo Sázava, podobně si objednáváme i další díly, u nás se scházejí a my je kompletujeme a montujeme. Tím je dána naše neomezená výrobní kapacita,>Nechceme mít miliardové obraty a vyrábět světlovody v Číně. Naším cílem jsou spíše individuální zakázky,

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí