zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bude prodávat zelené světlo?

18.11.2009
Osvětlení
Bude prodávat zelené světlo?

Mohou maloobchody vytvořit správně osvětlené prostředí svých prodejen za pomoci nejnovějších energeticky úsporných osvětlovacích systémů, nebo by takový krok představoval určitý kompromis, a tudíž možné ohrožení jejich prodejů?

Osvětlení prodejen má bezpochyby přímý efekt na tržby. Dobrý osvětlovací systém podporuje nákupní prostředí a doplňuje vystavené zboží, čímž posiluje prodej.

Maloobchody musí přecházet na energeticky úsporné osvětlovací systémy z důvodu nové legislativy EU, která požaduje přísnější kontrolu účinnosti produktů využívajících elektrickou energii (EuP). Neúsporné produkty, jež některé maloobchody stále kupovaly a instalovaly, se ztrácejí z prodejních pultů. Dobrou zprávou je, že energeticky úsporné žárovky snížily spotřebu energie, což vede ke snížení účtů za elektřinu - a to je v dnešní situaci nezanedbatelný faktor. Ale úspory nejsou vše.

PRO A PROTI

Dobré osvětlení maloobchodů vždy vyžadovalo určitý kompromis. Energeticky úsporné halogenové žárovky nabízejí vynikající alternativu k žárovkám GLS. Vše lze prezentovat se správným osvětlením - od nejjemnější bižuterie až po velkorozměrové výlohy, které přilákají nakupující spotřebitele i na velkou dálku. Podle moderních standardů však nejsou dostatečně výkonné. V maloobchodě představují rizika poškození horkem a krátké životnosti lamp provozní problémy. Stejně jako kompaktní fluorescentní svítidla (compact fluorescent lighting - CFL) jsou sice díky vysoké světelné intenzitě a široké škále kompaktních designů vhodné i pro působivou a akcentovanou prezentaci produktů, nejsou však ideální, jelikož poskytují malé zvýraznění barev. Kovové halogenové lampy jsou výkonné a zvýrazňují dobře barvy, ale nejsou flexibilní a mají relativně krátkou životnost. Kromě toho je nelze snadno tlumit nebo použít v lineárních konfiguracích a mohou potenciálně způsobovat problémy s přenášením horka a UV degradací určitých materiálů.

Je tedy vůbec možné docílit skutečně energeticky úsporného systému, který plní všechny požadavky? Mimo jiné zdůrazňuje přesně barevnost; může být použit v různých konfiguracích pro ambientní i zvýrazněné osvětlení; nevydává horko a neemituje škodlivé UV záření; má dlouhou životnost, a je tudíž snadný na údržbu; je ekologický a nezahrnuje škodlivé látky jako rtuť či olovo; a je stoprocentně recyklovatelný?

Z ČEHO VYBÍRAT?

LED elektrická svítidla dnes splňují všechny tyto požadavky a s nejmodernějšími výkonnými modely jsou schopna osvětlit interiéry na světelnost přesahující 600 luxů při zachování standardního rozestupu osvětlovacích jednotek. Do roku 2010 budou tyto technologie navíc schopny dostatečně a za dostupné ceny osvětlovat s výkonem přes 1000 luxů.

Dosud se LED systémům s proměnlivým zabarvením podařilo dosáhnout vynikající přidané hodnoty při vytváření bodového i ambientního osvětlení maloobchodů a zapůsobit tak na rozpoložení zákazníků. Určitý ústupek u této technologie představuje její nevhodnost pro osvětlení produktů z důvodu potenciálně nedostačujícího zvýraznění barev.

Moduly LED jsou ideální pro energeticky úspornou světelnou akcentaci v prodejnách, ale dnes existují i svítidla, která mohou nahradit standardní halogenové lampy. Příkladem mohou být reflektory Ekinos Ostar a Elipse Ostar Orient značky Osram. Mohou posílit design osvětlení interiéru a vzhledem k tomu, že v sobě mají obsaženu technologii COINlight.Ostar LED, jsou obzvláště úsporné, mají extrémně dlouhou životnost a nabízejí vynikající saturaci barev.

Jsme sice již delší dobu svědky určitého přehánění a zavádějících tvrzení v některých oblastech trhu LED svítidel, která se mají stát největší revolucí v oblasti osvětlovací technologie. I přesto technologie LED bezpochyby změní stávající pohled na otázku osvětlení. Svítidla LED jsou v obchodech již využívána k vytváření specifického prostředí a dynamických efektů, a to například u osvětlení prodejních regálů (pro které jsou tradiční fluorescenční lampy příliš veliké) a u osvětlení barevných stěn mezi stojany s vystaveným zbožím. Jejich nízká spotřeba energie, jasné barvy, nepřítomnost UV záření a dlouhá životnost jsou pro uplatnění v maloobchodě jasnými výhodami.

ZDROJ: REGAL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí