zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nakrmí permakultura Svět?

25.10.2009
Zemědělství
Nakrmí permakultura Svět?

Bill Mollison, jeden ze zakladatelů permakultury (z angličtiny Permanent Culture), dostal na jednom ze svých workshopů otázku, zda permakultura nakrmí Svět. Bill chvíli zaváhal a pak odpověděl: "Zajímavá otázka, mohlo by se to zkusit." Bill Mollison a David Holmgren již více než před 30 lety vyslovili obavy o udržitelnost současného způsobu hospodaření s půdou.

Od té doby vzniklo po celém světě tisíce permakulturních projektů. Na celkovou změnu přístupu v hospodaření a využívání půdy je to však stále málo, a tak se obavy vyslovené před lety pomalu naplňují. Jen v České republice je podle ředitele Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd Ing. Jiřího Hladíka Ph.D. více než polovina zemědělské půdy ohrožena vodní erozí. Půda trpí nedostatkem organické hmoty a tak trvale klesá kvalita a úrodnost půd. Permakultura je jednou z cest, jak posilovat kvalitu a produkční schopnost půdy.

Důležitou myšlenkou permakultury je využívání dostupných ploch pro samozásobení potravinami při vynaložení co nejmenšího úsilí. Ve dnech 25. - 28. 9. 2009 proběhl v ekocentru Šárynka v Praze 6 úvodní kurz do permakultury a kurz bude dále pokračovat samostudiem a workshopy s praktickým vytvářením struktur permakulturního designu. Šárynka se tak postupně bude přeměňovat v ukázkovou přírodní zahradu, která bude přinášet inspiraci jak omezené prostory využít pro maximální užitek při minimálních nárocích na údržbu.

Plodící zahrádku si můžete vybudovat i na balkóně či v lodžii a obohatit tak svůj jídelníček bez fronty v supermarketu. Takovéto pěstování poskytuje pěstitelům kontakt s přírodou, radost i poučení.

K přírodním zahradám patří i přírodní "živé vrbičkové stavby". Workshop na stavění z vrb proběhne v ekocentru Šárynka již tuto sobotu 24. 10. 2009. Pokud chcete využít poslední volná místa, přihlaste se na www.ekodomov.cz


Tomáš Hodek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
10. 2020
1.10.2020 - Seminář, školení
hotel Hesperia
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí