zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda odložila navýšení peněz na ekologické škody o 210 milionů korun

29.10.2009
Sanace, staré zátěže
Vláda odložila navýšení peněz na ekologické škody o 210 milionů korun

Peníze mají jít na odstranění starých ekologických zátěží ve společnostech Lučební závody Draslovka, Komas a ČSAP. Stát podle návrhu ministerstva financí zaplatí za sanaci těchto škod až 417 milionů korun.

Vláda přerušila projednávání návrhu na navýšení garancí o více než 210 milionů korun na odstranění starých ekologických zátěží v podniku Lučební závody Draslovka, společnosti Komas a společnosti ČSAP.

Výše původně stanovených garancí neumožňuje podle MF v těchto případech úplně odstranit ekologické škody vzniklé před privatizací tak, jak se stát smluvně zavázal. "Hrozí proto soudní spory a při nepokračování sanačních prací také znehodnocení dosud vynaložených prostředků státu," uvedlo v materiálu MF.
Komas: Z 1,6 na 62 milionů Kč

V případě kolínských Lučebních závodů žádá MF o navýšení garancí o 142 milionů na téměř 345 milionů korun. V případě podniku Komas jde o navýšení ze současných 1,6 milionu na na maximálně 62,151 milionu korun a u společnosti ČSAP ze současných 9,25 milionu na maximálně 20,2 milionu korun.

Ministerstvo financí na konci loňského roku vyhlásilo veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Cenové nabídky příští rok budou moci předložit čtyři firmy z původních šesti, a to Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services a PPF.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je přes 100 miliard korun. Jejich odstranění v jedné zakázce má podle ministerstva přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí