zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za českou pomoc jsou vděční i lógarští včelaři

02.11.2009
Zemědělství
Za českou pomoc jsou vděční i lógarští včelaři
Rekonstrukční tým zahájil sérii školení o chovu včel.

Včelařství je v Lógaru tradičním odvětvím zemědělství, v posledních letech však jeho důležitost opadla. Obnovit tento přirozený způsob obživy se snaží i český rekonstrukční tým v Lógaru. Pro 75 členů místního včelařského družstva PRT uspořádal zvláštní školení, které významně zvýší jejich kvalifikaci a konkurenceschopnost.

"Včelařství je systémem nízkonákladovým, který však při správné aplikaci dokáže výrazným způsobem zvýšit životní úroveň chovatelů," říká zemědělský expert Pavel Burian, který má projekty v této oblasti na starost.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: Lógarští farmáři mají díky PRT kde skladovat ovoce a zeleninu, Češi rozdali farmářům kvalitní konve na mléko

Afghánské zemědělství utrpělo vleklými konflikty během posledních třiceti let. Farmářům chybí vyspělá technika, zpracovatelské technologie i kvalitní osiva. Až nyní se například rodí zemědělská družstva, v celém Lógaru neexistuje žádný zpracovatelský závod.

Kurz se uskuteční celkem v pěti ze sedmi lógarských distriktů. Každý účastník se během deseti dnů seznámí s druhy včel, s jejich nejčastějšími nemocemi, ale i například s postupy zazimování úlů.

Včelaři také obdrží zdarma základní vybavení, včetně ochranného obleku a samotného úlu. "Toto školení je pro nás velmi důležité. Včelařství se v Lógaru bude dařit, ale lidé musí znovu získat důvěru, že se jim tato práce vyplatí," říká Ahmad Naiazi z provinčního ministerstva zemědělství.

Školení je jen jedním z mnoha českých zemědělských projeků v Lógaru. PRT farmáře podporuje například stavbou nových sběrných center na mléko, distribucemi kvalitních osiv, stavbou skladů na ovoce a zeleninu nebo dodávkou chemikálií na ochranu rostlin.

Filip Moravec, civilní část PRT

www.mzv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí