zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Satelit ESA vyrazil na svou "vodní" misi

04.11.2009
Voda
Satelit ESA vyrazil na svou  vodní  misi

Evropská vesmírná agentura (ESA) vyslala v neděli do vesmíru satelit SMOS, který bude mít za úkol detailně zmapovat cirkulaci vody na Zemi.

Satelit, jehož jméno je zkratkou anglického názvu Soil Moisture and Ocean Salinity (vlhkost půdy a slanost oceánů), má v průměru zhruba osm metrů, váží 658 kilogramů a vypadá jako vrtule helikoptéry. Do plného provozu přejde zhruba za šest měsíců.

Jediný přístroj nacházející se na palubě sondy je interferometrický radiometr MIRAS, který bude měřit změny vlhkosti v půdě a ve slanosti mořské vody sledováním výkyvů přirozeného mikrovlnného záření, které vychází z planety. Radiometr je tvořen 69 anténami umístěnými na těle satelitu i jeho třech "vrtulníkových" ramenech, díky nimž připomíná písmeno Y.

Na základě získaných údajů tak vzniknou první globální mapy množství vlhkosti v zemské půdě a soli v oceánech. Tato data by měla přispět ke zpřesnění předpovědí počasí a umožnit varování před extrémními přírodními jevy, jako jsou povodně. Nová data by se měla prakticky uplatnit i v zemědělství a při využívání vodních zdrojů.

"Voda v zemi a sůl v oceánech jsou dvě klíčové proměnné ve vodním cyklu na Zemi s dopadem na meteorologii a klima," zdůraznila ESA.

Její projekt stál 315 milionů eur (8,3 miliardy korun). Sonda má na oběžné dráze pracovat nejméně tři roky.

Společně se sondou SMOS vynesla ruská raketa Rokot na oběžnou dráhu i malý pokusný satelit Proba-2, který v kosmu prověří nové technologie, jež by mohly být použity při budoucích misích. Asi 135 kilogramů vážící družice evropské agentury má na své palubě i dva přístroje českých vědců, které umožní experimenty v oblasti plazmové fyziky.

V programu zemských průzkumníků (Earth Explorers) plánuje ESA vypuštění celkem osmi satelitů. Od letošního března je na oběžné dráze družice GOCE měřící gravitační pole Země a pohyby oceánů.

V únoru příštího roku by první dva satelity měl následovat třetí, nazvaný Cryosat-2, který bude mapovat zalednění Země. V plánu je ještě vypuštění družic Aeolus (měření větrů), Swarm (mapování magnetismu Země) a Earthcare (zkoumání tvorby a účinků mraků). Zbývající dvě zařízení ještě nemají jméno a jejich úkoly vyplynou z poznatků předchozích misí a z potřeb vědců.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí