zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhlášení nové přírodní památky Laguna u Bohdalova

08.11.2009
Příroda
Vyhlášení nové přírodní památky Laguna u Bohdalova
Laguna u Bohdalova (okr. Žďár nad Sázavou) je novou přírodní památkou. Jen pouhých pár desítek metrů od obchvatu Bohdalova zachraňuje občanské sdružení Sdružení Krajina rozsáhlý komplex tůní s bohatým zastoupením obojživelníků. Dnešním rozhodnutím Rady kraje Vysočina se po delší době rozrostl seznam, který v současné době na Vysočině čítá už 170 zvláště chráněných území.

přírodní památka tvořená čtyřmi vodními tůněmi zaujímá 1,28 ha. "Předmětem ochrany jsou vodní a mokřadní fauna a flóra s výskytem zvláště chráněných druhů organizmů v tůních vzniklých po těžbě cihlářské hlíny," uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý. Dlouhodobým cílem ochrany území je mimo jiné obnovení a udržování podmínek pro rozmnožování silně a kriticky ohrožených druhů obojživelníků - čolka velkého, kuňky ohnivé, skokana ostronosého. "V lokalitě se nachází také populace silně ohroženého druhu rostliny rdestu alpského. Společenstva této přírodní památky není možné ponechat zcela bez lidských zásahů. Nepředpokládá se, že by se památka obešla bez aktivní péče ochranářů. Je třeba pravidelné kosení invazních druhů, biotopových trávníků, litorálních porostů a zmlazování vrbin a náletů. To vše vč. finančně náročné revitalizace může nyní probíhat za přispění prostředků z Operačního programu životní prostředí a podpor ze Státního fondu životního prostředí ČR," uvedla Kristýna Balážová z krajského odboru životního prostředí.

Dílčí kroky vedoucí k záchraně laguny spolupodpořil už loni finanční injekcí Krajský úřad kraje Vysočina. Celková revitalizace lokality by měla být podpořena z Operačního programu Životní prostředí. Na přípravu projektové dokumentace a na administrativní rozjetí celé aktivity přispěl opět kraj Vysočina. Sdružení Krajina předpokládá, že tento ojedinělý biotop zpřístupní také široké veřejnosti. Využije k tomu zhruba 200 m dlouhou umělou hráz, na které by v budoucnu mohly být umístěny informační tabule se zajímavostmi o zdejší široké škále živočichů a rostlin.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí