zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mostečtí žáci se podíleli na zpracování publikace mosteckého ekocentra

10.11.2009
Ekologické vzdělání a výchova
Environmentální poradenství
Mostečtí žáci se podíleli na zpracování publikace mosteckého ekocentra

MOST - Právě v této době vychází dvě nové publikace Ekologického centra Most: "Most - čisté město" a "Máme to vychytaný", které vyšly díky podpoře Statutárního města Most. Obě publikace ekocentrum distribuuje do škol a na úřady. Na přípravě druhé publikace, která se zabývá tzv. domácí ekologií, se podílelo také 720 žáků mosteckých základních škol.

Publikace "Most - čisté město" navazuje na stejnojmenný projekt mosteckého ekocentra. Ten je zaměřen na konkrétní problémy v ochraně životního prostředí v konkrétních lokalitách města Mostu. Nevšímá si však jen negativ, ale poukazuje také na příklady dobré péče o životní prostředí. Ve stejném duchu je zpracována i publikace. Žáci se jejím prostřednictvím seznámí s tzv. zelenými, černými a šedými místy v Mostě. Budou se zabývat problémem černých skládek, nepořádkem na veřejných prostranstvích, nevyužitými plochami, špatně udržovanou zelení apod. Tedy problémy, se kterými se potýká každé město. Prostřednictvím řešení řady zajímavých úkolů se budou moci do projektu zapojit jako agenti řešící případ "Most - čisté město", k čemuž budou vybaveni i speciálním průkazem. Noví agenti se mohou ujmout patronátu nad některou lokalitou nebo mohou sledovat a mapovat určitý problém nebo plnit konkrétní zajímavé úkoly z jednotlivých kapitol publikace.

Druhá publikační novinka mosteckého ekocentra nese název "Máme to vychytaný" a je zaměřena na problematiku tzv. domácí ekologie. Jejímu vydání předcházelo vydání výukových materiálů a dotazníků pro žáky základních škol. "Právě prostřednictvím dotazníků se podařilo do publikace zapracovat informace od 720 mosteckých školáků. Odpovědi na otázky týkající se hospodaření s vodou a energií, třídění odpadů, ekologických čistících přípravků či kosmetiky anebo třeba používání chemických hnojiv a nakupování biopotravin nám umožnily udělat si obrázek o tom, jak to s ekologií v mosteckých domácnostech vlastně vypadá." sdělila Soňa Hykyšová, vedoucí mosteckého ekocentra.

Co vlastně přinese brožura "Máme to vychytaný"? Fiktivní mostecká rodina Vychytálkových se zde rozpovídá o tom, jak se snaží hospodařit ve své domácnosti tak, aby co nejméně škodila životnímu prostředí, prozradí vám, kde lze ušetřit peníze a kde je výhodnější trochu více investovat a ušetřit tak pro změnu své zdraví či přírodu. Od jejich rozhodnutí žít moderně a přitom ekologicky je neodradí ani jejich sousedé Remcalovi, kteří na všech aktivitách a činnostech, jež patří do kategorie těch ekologických a šetrných k přírodě, vidí jen cosi negativního a populistického a svými názory se snaží ze všech sil vyvracet všechny šetrné postupy a myšlenky.

V současné době jsou publikace zdarma distribuovány do mosteckých škol. Přednostně budou předány těm žákům, kteří pomohli s dotazníkovým průzkumem anebo projevili zájem o zapojení do zmiňovaných projektů. Prostřednictvím školáků se tak brožury dostanou do rukou jejich rodičů, pro které mohou být užitečným návodem i inspirací. Zájemci o publikace z řad neškoláků mohou publikace získat v kanceláři mosteckého ekocentra, které sídlí v budově Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí.

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří
Budovatelů 2830, 434 37 Most, tel.: 476 703 992
www.ecmost.cz
Vedoucí Centra - Ing. Soňa Hykyšová, 602 389 354
e-mail: ecmost@vuhu.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí