zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejvíce připomínek ke státní energetické koncepci zatím podalo ministerstvo životního prostředí

12.11.2009
Energie
Nejvíce připomínek ke státní energetické koncepci zatím podalo ministerstvo životního prostředí

PRAHA (MEDIAFAX) - Nejvíce výtek proti aktualizované státní energetické koncepci, která právě prochází připomínkovým řízení, má ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

"Řešíme několik sporů," uvedl ministr Tošovský. Přitom ale podle jeho náměstka Tomáše Hünera jsou přístupy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) jsou v mnoha ohledech zelenější než ty z pera ministerstva životního prostředí.

"Připravili jsme aktualizaci energetické koncepce, vycházeli jsme ze závěrů Pačesovy komise a našich odborných znalostí," uvedl ministr Tošovský. "Nežijeme v energetickém blahobytu a musíme se uskromnit, to bylo východisko," dodal.

Aktualizace energetické koncepce je strategickým dokumentem České republiky do roku 2030. Obsahuje zároveň i vizi české energetiky do roku 2050. Do nové koncepce je zapracován i vyšší důraz na obnovitelné zdroje v energetickém mixu země. "Jsme dokonce kritizováni, že jdeme zeleným hnutím na ruku," prohlásil náměstek Hüner.

Nová energetická koncepce řešila kontroverzní témata jaderné energetiky a limitů těžby uhlí, nad kterými zatím nepanuje politická shoda.

Kvůli politickému riziku u zemí zásobujících Česko plynem doporučuje koncepce nejvýše dvacetiprocentní podíl plynu na energetickém mixu země. "Za ministerstvo zahraničních věcí nás zajímala především energetická bezpečnost a jsme potěšeni, že koncepce staví hlavně na domácích zdrojích," řekl velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Státní energetická koncepce z dílny MPO byla představena v polovině září a nyní prochází připomínkovým řízením. "Poté co projdeme všechny připomínky, půjde dokument co nejdříve do vlády. Kdy to bude, neumím zatím říct," řekl ministr Tošovský.

Michal Šenk, senk@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí