zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budova s klimatizací navržená podle tropického termitiště

29.11.2009
Ekologické stavění, bydlení
Budova s klimatizací navržená podle tropického termitiště

Velké budovy jsou stále ve znamení hmot minulého století: skla, oceli a betonu. Mimo jiné to znamená, že obrovské množství vzduchu uvnitř je třeba v létě ochlazovat, v zimě ohřívat a ustavičně větrat. Klimatizace spotřebují velké množství stále dražší energie, režie stoupá a neprospívá to ani životnímu prostředí. Architekt Mick Pearce proto v budově Eastgate Centre v zimbabwském hlavním městě Harare použil metodu pasivní klimatizacie odkoukanou od termitů.

Objekt díky tomu spotřebovává pouze 10 procent energie ve srovnání s podobnými budovami ve stejných klimatických podmínkách. Jen za první rok provozu majitelé ušetřili 3,5 milionu dolarů za provoz klimatizačního systému. Projekt získal cenu Prince Clause Award, ocenění udělované umělcům, myslitelům a kulturním organizacím z rozvojového světa.

Aby termiti žijící na rozpálených afrických savanách přežili, musí ve svých věžovitých obydlích udržovat stálou teplotu, která nepřekročí 30 stupňů Celsia - a to i navzdory skutečnosti, že povrch termitiště se během dne na slunci zahřeje až na 100 stupňů. Docilují toho tak, že v noci nechávají chladný vzduch zvenčí klesat zvláštními chodbami do dutých prostor hluboko pod stavbou. Cestou ochlazuje stěny, pod termitištěm nasává vlhkost z hlubokých vrstev půdy a ohřátý stoupá jinými větracími kanály vzhůru. Mohutné svislé větrací komíny jsou v horní části stavby, kterou zahřívá slunce. Teplý vzduch v nich tedy získává tah, který pohání celý systém cirkulace a uvnitř se udržují stále stejná teplota a vlhkost. Termiti přitom neustále uzavírají a otevírají chodby nebo budují jiné tak, aby tyto podmínky udrželi.

Eastgate Centre je objekt sdružující administrativní prostory a obchody, který zastřešuje plochu celého domovního bloku v centru metropole. Během dne ventilátory ženou čerstvý vzduch z rozlehlého atria dutými prostorami pod všemi patry. Ohřátý pak vstupuje do dutých sloupů a stoupá vzhůru. V noci pak jiné výkonnější ventilátory nasávají chladný vzduch zvenčí a stejnými prostorami jej ženou do atria. Uvnitř se tak udržuje stále stejná teplota s minimálními náklady na provoz i údržbu systému.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí