zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Liberecku unikal olej do přírody, firmě hrozí desetimilionové pokuty

26.11.2009
Havárie
Šlendryján
Na Liberecku unikal olej do přírody, firmě hrozí desetimilionové pokuty

STRÁŽ POD RALSKEM - Milionové pokuty za poškozování životního prostředí hrozí firmě na přepracování olejů ze Stráže pod Ralskem. Je provozovatelem záchytné jímky v průmyslovém areálu a vypouštěla z ní úmyslně odpadní vodu s ropným látkami do trávy a do křoví. Proudily tam téměř 100 metrů dlouhou hadicí. Dnes to řekl Karel Mařík z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Liberci.

"Mastné skvrny jsme objevili na několika metrech čtverečních. Nevíme, kolik oleje se do půdy dostalo. Spodní voda se nachází pod propustným pískovcovým podložím asi 15 metrů hluboko a ropné látky pronikly pravděpodobně až do ní. Jde o jeden z nejzávažnějších případů poškozování životního prostředí ropnými látkami, s nímž jsme se v posledních letech v Libereckém kraji setkali," prohlásil Mařík.

Stráž pod Ralskem leží nad Českou křídovou tabulí, jež patří k největším zásobárnám pitné vody ve střední Evropě.

Inspekce už udělila firmě dvě pokuty. První za porušování zákona o integrované prevenci a druhou za porušování vodního zákona. Firma kromě jiného nedělala rozbory, jestli se v oleji vyskytují polychlorované bifenyly, chlor a další nebezpečné látky.

Za porušování zákona o integrované prevenci dostala pokutu několik set tisíc korun. Sankce za úmyslné vypouštění ropné látky do půdy byla mnohem vyšší. ČIŽP mohla firmu potrestat pokutami až sedm milionů a deset milionů korun.
Pachatel neznámý

"Firma se proti pokutám odvolala k ministerstvu životního prostředí, kde se nyní náš spis prověřuje," uvedl Mařík. Inspektoři udělali ve firmě kontroly letos na jaře a v létě a mimo jiné zjistili, že má ve svém areálu velkou záchytnou jímku na odpadní oleje. Asi do poloviny jímky sahala voda a na její hladině se vytvořila několik centimetrů vysoká vrstva oleje. Firma ho přečerpávala za plot.

Případem se zabývala také policie. "Trestné činy ohrožení a poškozování životního prostředí a nakládání s nebezpečnými odpady se sice staly, nepodařilo se ale zjistit, kdo ropné látky z jímky do půdy přečerpal," uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zhruba v polovině listopadu policie případ odložila a pachatel zůstává neznámý. Pokud by se ho podařilo vypátrat, hrozily by mu až tři roky vězení nebo zákaz činnosti nebo peněžitý trest.

Podle Maříka stojí v areálu hala, kde se ukrývá dalších šest nádrží na olej. Inspektoři se k nim ale při letní kontrole nedostali, poněvadž budovu zapečetili celníci. "Komunikace s představiteli firmy není jednoduchá. Někteří z nich čelí obvinění z trestných činů a jsou ve vazební věznici," konstatoval Mařík. Záchytnou jímku nechal vyčistit majitel průmyslového areálu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí