zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejtiššími dopravci na Letišti Praha za rok 2009 byly vyhlášeny společnosti Wizz Air v kategorii proudových a Lufthansa v kategorii vrtulových letadel

30.11.2009
Hluk
Nejtiššími dopravci na Letišti Praha za rok 2009 byly vyhlášeny společnosti Wizz Air v kategorii proudových  a Lufthansa v kategorii vrtulových letadel

Jména výherců 3. ročníku soutěže NEJTIŠŠÍ DOPRAVCE na Letišti Praha jsou známá. Ceny dnes vítězům předali zástupci obou organizátorů akce - starosta městské části Praha 6 Tomáš Chalupa a generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Titul NEJTIŠŠÍ DOPRAVCE získala společnost Wizz Air v kategorii proudových letadel, v kategorii vrtulových letadel létala nejtišeji společnost Lufthansa. Na slavnostním vyhlášení zazpívaly děti z Klokánku z nedaleké Hostivice, který letiště podporuje.

Soutěž NEJTIŠŠÍ DOPRAVCE byla již tradičně vyhlášena Letištěm Praha ve spolupráci s městskou částí Praha 6. Hodnotilo se období největšího leteckého provozu, tedy období od června do října. K vyhodnocování soutěže sloužil monitorovací systém ANOMS8, který kontinuálně měří hluk z leteckého provozu a monitoruje také letové tratě letadel. V letošním ročníku bylo zohledněno i efektivní využití sedačkové kapacity letounů, větší šanci na úspěch měly tedy společnosti, které dokáží maximálně obsadit svá letadla. "Cílem celé akce byla pozitivní motivace leteckých dopravců k ohleduplnému přístupu k životnímu prostředí s důrazem na otázku hluku," uvedl generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Provozní ředitel vítězné společnosti Wizz Air Chris Collins při této příležitosti řekl: "Jsme velmi potěšeni, že jsme vyhráli soutěž o NEJTIŠŠÍHO DOPRAVCE. Pro naše lety využíváme Airbus A320, který je vybaven vysoce efektivní technologii, která šetří životní prostředí tím, že vypouští méně emisí CO2 a působí méně hluku. Ekologický provoz ve spojení s nákladovou efektivitou, a tedy nižší cenou pro cestující, jsou klíčové faktory našeho úspěchu."

"Jsme velmi spokojeni, že tuto soutěž začaly letecké společnosti brát vážně a při získání ocenění NEJTIŠŠÍ DOPRAVCE jsou skutečně pyšné na to, že předstihly konkurenci. Nejde o to trestat letecké společnosti za porušení pravidel, to probíhá v jiném režimu, ale právě o to, vyzdvihnout ty společnosti, které dokáží i při respektování limitů přidat ještě něco navíc, ještě ohleduplnější přístup nejen k životnímu prostředí, ale i k lidem žijícím v okolí letiště," domnívá se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodává: "Myslím, že občané oceňují každou aktivitu a snahu zlepšit životní prostředí, a snižování hlukových zátěží rozhodně mezi takovéto aktivity patří."

Monitorovací systém ANOMS8, který letiště používá, nepřetržitě sleduje letecký i komunitní hluk, letové tratě a zaznamenává průvodní meteorologické podmínky. Tvoří jej 13 stacionárních měřících stanic, včetně 13 meteorologických stanic, 2 mobilní měřící stanice, server pro zpracování naměřených dat a velmi moderní software. Všechny měřící stanice leží ve vybraných lokalitách v okolí Letiště Praha a jejich umístění předcházely podrobné analýzy tak, aby měření mělo maximální vypovídací hodnotu.

O Letišti Praha:
V roce 2008 odbavilo 12,63 milionů cestujících. Cestující mají v zimní letové sezoně 2009/2010
k dispozici nabídku 42 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se 106 destinacemi po celém světě.

Eva Krejčí
ředitelka Komunikace a tisková mluvčí Letiště Praha, a. s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí