zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk z D1 u Velkého Meziříčí tlumí nová stěna

01.12.2009
Protihlukové bariéry
Hluk z D1 u Velkého Meziříčí tlumí nová stěna

Velké Meziříčí (Žďársko) - Mezi Velkým Meziříčím a dálnicí D1 vznikla nová protihluková stěna dlouhá 1,5 kilometru. Její stavba začala v dubnu a skončila v těchto dnech, informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Silničáři za její stavbu zaplatili 90 milionů korun. Jde o jedinou protihlukovou stěnu, která letos na Vysočině vznikla. Přitom ale nadměrný hluk z dálnice obtěžuje obyvatele na řadě míst.

Nová protihluková stěna vznikla ve východním úseku meziříčské dálnice. Západní část města chrání druhá protihluková stěna již několik let. "Určitě to pomohlo. V místě, kde se to odhlučnilo, to je velká změna," konstatoval starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

V příštím roce by se měly dočkat protihlukových stěn dvě vysočinské obce - Slavníč a Meziříčko. Zahájení staveb ale bude záviset na přidělení peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury, upozornila Vápeníková.

Podle loňské analýzy výsledků hlukových map, kterou zveřejnil Ekologický právní servis, patří Slavníč mezi tři obce v republice, které jsou nejvíce zasažené hlukem z dopravy. Hluk má podle odborných studií nepříznivý vliv na lidské zdraví i na psychiku - často například způsobuje únavu, depresi, agresivitu i celkové snížení výkonnosti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí