zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto novely zákona o posuzování vlivů na ŽP

02.12.2009
EIA
Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto novely zákona o posuzování vlivů na ŽP

Reakce ministra životního prostředí Jana Dusíka na dnešní přehlasování prezidentského veta novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí:

"Jsem potěšen dnešním konstruktivním rozhodnutím Poslanecké sněmovny, která přehlasovala nešťastné prezidentské veto a schválila tak sice stručnou, ale významnou novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Novela je nutnou reakcí na řízení proti České republice před Evropským soudním dvorem kvůli nesouladu stávajícího zákona o EIA s evropskou legislativou, které probíhá již od roku 2006. Je to pro mne osobně důležitý první úspěšný krok v pozici ministra životního prostředí.

Po dnešním hlasování nám tak nehrozí s obavami očekávané rozhodnutí soudu, které by pro Českou republiku znamenalo potíže při schvalování projektů z evropských i národních peněz, ale zároveň se rozšíří možnost podat žalobu na protizákonné provedení posouzení vlivů na životní prostředí. Je v zájmu celé veřejnosti, aby i při posuzování vlivů projektů na životní prostředí byl zákon dodržován a přezkum procesu nezávislým orgánem tak zkvalitní ochranu životního prostředí v Česku."

Informace k novele zákona:

V současné době není česká právní úprava v plném souladu s příslušnou evropskou směrnicí, neboť negarantuje v potřebném rozsahu přístup k soudní ochraně pro všechny subjekty uvedené ve směrnici. Novela tento nedostatek napravuje a výslovně uvádí, že proběhne-li posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA), pak ten, kdo je součástí tzv. dotčené veřejnosti podle směrnice, má právo podat proti konečnému rozhodnutí žalobu k soudu, a to i pokud v konkrétním případě nebudou splněny všechny podmínky účasti v příslušném správním řízení (například územního řízení podle stavebního zákona nebo řízení o stanovení dobývacího prostoru podle horního zákona) podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Předpokladem k tomuto postupu je samozřejmě fakt, že daný subjekt aktivně vystupoval v procesu EIA, tj. podal včasné vyjádření k dokumentaci nebo posudku - tedy k dokumentům, které se v rámci procesu EIA zpracovávají.

Zdraví

Petra Roubíčková
tisková mluvčí

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí