zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČESKÁ TECHNOLOGICKÁ PLATOFRMA PRO EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ

07.12.2009
Zemědělství
ČESKÁ TECHNOLOGICKÁ PLATOFRMA PRO EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ

Výzkum a vzdělávání pro praxi a přenos informací široké odborné i laické veřejnosti to je cílem nově založené Technologické platformy, jejímž je PRO-BIO LIGA hrdým zakládajícím členem. Mezi další členy patří vysoké školy, výzkumné ústavy, výrobci, zpracovatelé biopotravin a představitelé oborových organizací.

Za účelem sjednocení a propojení široké škály zainteresovaných aktérů v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin, byla v České republice založena Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství. Všichni členové se zavázali k podpoře iniciativ zaměřených na posílení konkurenceschopnosti ekologického zemědělství a rozvoje produkce, distribuce, prodeje a spotřeby biopotravin; k realizaci s tím spojených vědeckých výzkumných, technologických a inovačních aktivit; k podpoře a aktivnímu podílu na iniciaci, tvorbě a implementaci strategických dokumentů v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin.

"Nedostatečným propojením výzkumného sektoru s uživateli jeho výsledků nedochází k předávání informací, rozvoji inovačních technologií a k přenosu potřeb praxe do výzkumných témat, které jsou jádrem úspěšného rozvoje sektoru ekologického zemědělství.

A tak i přesto, že rozvoj ekologického zemědělství v České republice kopíruje současné evropské trendy a podíl ekologicky obhospodařované půdy v roce 2009 tvoří zhruba 10 % z celkové zemědělské půdy, neodpovídá úroveň a struktura českého výzkumu v oblasti ekologického zemědělství tomuto významu," říká předseda řídícího výboru nově vzniklé technologické platformy prof. Bořivoj Šarapatka (UP Olomouc).

Zastoupení jednotlivých členů platformy poskytuje dostatečnou garanci spolupráce v celém sektoru, která by měla přispět k řešení jeho problémů. Jejími členy jsou jak výzkumné ústavy a vysoké školy, tak zástupci privátního sektoru z řad prvovýrobců i zpracovatelů produktů ekologického zemědělství.

BIOSPOTREBITEL.CZ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí