zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

07.12.2009
Obecné
Krátce - různé

>>Výjimečné<< klima. Podle vědců je klima hlavní příčinou ozbrojených konfliktů v Africe. Násilností se bojí i Kodaň, která hostí summit o ochraně klimatu. Kdo neuposlechne nařízení policie, může až na 40 dnů skončit ve vazbě. Zpřísněný bude i dohled na hranicích. Bezpečnostní opatření přijdou na 83 miliony eur.(

Poslanci podpořili předlohu, podle níž by občanská sdružení ztratila právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Mohla by vstupovat jen do územních řízení. S návrhem novely zákona o ochraně krajiny nesouhlasilo ministerstvo životního prostředí ani vláda. Předloha míří k projednání do výborů.
Současný stav vede podle jednoho z předkladatelů Miloše Melčáka (nezařazený) k průtahům řízení. Novela by podle něho dala větší jistotu investorům. "Řada občanských sdružení si z toho udělala jen dobrý byznys," podpořila Melčáka Kateřina Konečná (KSČM). Odpůrci předlohy ale hovořili o tom, že budou zkrácena práva lidí.

Z PROGRAMU SCHŮZE VLÁDY ČR, která se koná v pondělí 7. prosince 2009 v 09:00 hod. v zasedací síni budovy Úřadu vlády, Praha 1, nábřeží E.Beneše 4

K projednání s rozpravou:
7.
Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 695/2004 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 961)
č.j. 1716/09
Předkládá: ministr a předseda Legislativní rady vlády

9.
Informace o plnění usnesení vlády ČR ze dne 19. října 2009 č. 1300 ke Zprávě o připravenosti České republiky na možnou další plynovou krizi
č.j. 1692/09
Předkládá: ministr průmyslu a obchodu

Střední průmyslová škola keramická a sklářská v Karlových Varech má potíže s nedostatkem žáků a s ekonomikou. Kraj, který je jejím zřizovatelem, ji chce zachránit i díky novým oborům. Od září příštího roku otevře škola dva nové maturitní obory: Průmyslovou ekologii a ekologii a životní prostředí. "Chceme školu posílit," řekl krajský radní Vratislav Emler. V průmyslovce se nyní učí 250 žáků a pracuje 50 zaměstnanců. Škola má potíže i kvůli krizi sklářské a keramické výroby.

Zástupci amazonských indiánů v hlavním městě Brasílii protestovali proti rozhodnutí brazilské vlády postavit na řece Xingú velkou přehradu s hydroelektrárnou Belo Monte. Své názory podle agentury AP prezentovali při veřejném slyšení u komise pro lidská práva brazilského Senátu.
Původní obyvatelé Brazílie protestují proti plánované stavbě přehrady v brazilském státě Pará již od minulého roku. Mezi hlavní argumenty kritiků patří, že přehrada pohltí velkou část Amazonského deštného pralesa, vyhubí místní druhy ryb, na kterých jsou indiáni existenčně závislí, a přispěje k nárůstu nemocí přenášených komáry, jako je malárie. Voda z přehrady navíc podle nich zatopí tak rozsáhlou oblast, že se bude muset vystěhovat asi 16 000 lidí.
Projekt přehrady Belo Monte by měl podle odhadů stát 6,7 miliard dolarů a do roku 2014 by přehrada měla vyrábět 6,3 procenta veškeré brazilské elektřiny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí