zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatické změny příliš Američany nestraší

08.12.2009
Klimatické změny
Klimatické změny příliš Američany nestraší

Mnozí občané USA žijí ekologicky a především potraviny vybírají podle toho, zda jsou z "místní farmy".

Američané považují globální oteplování za problém, ale téměř všechny průzkumy veřejného mínění zároveň ukazují, že pokud jsou dotázáni, co jim v životě dělá největší starost, tak pro klimatické změny se vysloví několik málo procent obyvatelstva.

Neznamená to ale, že by se nesnažili žít ekologicky. Mnozí si například nyní pozorně vybírají při nákupu potravin a nejvíce jim záleží na tom, aby u regálu bylo napsáno "Z místní farmy". Kratší transport přece představuje menší ekologické zatížení. Podobně jako už dříve dávali přednost potravinám s označením "Organické". Jsou dražší, ale kdo by si nepřiplatil, když může jíst zdravěji, bez hnojiv.

Jenže ani jedno není tak docela pravda, ke každé módní vlně se USA dříve či později objeví antiteze. Podle studie z Carnegie Mellon University představuje transport jen jedenáct procent z celkových emisí, vznikajících při výrobě potravin. Takže více záleží na tom, aby byly pěstovány tam, kde jsou nejvýhodnější přírodní podmínky, než aby se o to za velkého čerpání energií snažil místní farmář.

Nálepka "organické" má prý smysl jen u vybraných druhů ovoce a zeleniny, v nichž se mohou hromadit zbytky hnojiv. Ale například u mléka jde údajně o bezvýznamné označení.

Zatím poslední obětí protichůdných analýz se stalo "karbonové výplatné" (offsety), kdy si lidé mohli připlatit za letenku. Z takto získaných peněz se financovala ekologická opatření, nejčastěji sázení lesů, která měla vyrovnat škodlivé emise.

Jedna z nejznámějších společností, která se offsety zabývala, firma Responsible Travel, službu před měsícem v podstatě zrušila. Karbonový dopad cestování lze prý těžko kvantifikovat, na letenky by se muselo doplácet mnohem více, a než by byli lidé ochotni.

Americká vláda která se teprve od lednového nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce staví za Kjótský protokol, má sama problémy s jeho naplňováním. Potřebuje k tomu totiž zákony o omezení emisí skleníkových plynů z amerických továren, rafinérií a dalších podniků. A to má nejeden háček.

Původně se počítalo s tím, že zákon se schválí do konce roku, zatím se ale stále čeká na hlasování Senátu.

AUTOR: Daniel Anýž
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
od našeho zpravodaje z Washingtonu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí