zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kamiony v pátek pojedou. Dopravci vyhráli

08.12.2009
Doprava
Kamiony v pátek pojedou. Dopravci vyhráli

Kamiony budou jezdit dál i v pátek. V té době se jim zdraží mýto. V ostatních dnech jim zase zlevní. Zelení to považují za podfuk vlády.

Pryč jsou plány zelených na páteční zákaz jízd kamionů. Vláda vzala ze sněmovny zpět původní zákon pocházející ještě z Topolánkova kabinetu a chystá schválit nový plán, který upraví ceny mýta.

Záměr kopíruje předchozí požadavky dopravců.

Bitva o kamiony trvala zhruba dva roky, nyní se rýsuje její konečná verze: V pátek od 15 do 21 hodin zaplatí kamiony podle počtu náprav 2,87 respektive 8,10 koruny za kilometr a v ostatních dnech 2,26 nebo 5,30 koruny za kilometr. Týká se to většiny kamionů, které splňují druhou emisní třídu.

Jen pro představu: čtyřnápravové kamiony nyní platí 5,40 koruny, třínapravové 3,70 koruny a dvounápravové 2,30 koruny.

Kolik to přinese? Nic

Do státní kasy toto opatření více peněz nepřinese. "Bude to cenově neutrální," prohlásil ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Potvrzují to i dopravci. "Možná ten, kdo pojede z větší dálky a nestihne se v pátek vrátit, zaplatí víc. Ale celkově to na nás nebude mít negativní dopad," řekl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

Aby začal návrh platit, stačí jen rozhodnutí vlády, nikoliv hlasování ve sněmovně, jako tomu mělo být u "zákazového" zákona. A ministr dopravy Gustáv Slamečka už má svůj záměr s ministry předjednán. Vláda jej projedná ještě v prosinci, platit začne od nového roku.

Zelení: Je to podfuk

Zelení, kteří se za zákaz jízd ještě za dob Topolánkovy vlády bili a dokonce hrozili odchodem z vlády, označují krok Fischerova kabinetu za podraz.

"Jestliže teď se ukazuje, že to byl vlastně podvod od ministerstva dopravy a že navrhuje, aby se snížila sazba mýtného v ostatní dny, tak je to skutečně podfuk," komentuje bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

Ministerstvo dopravy se brání tím, že zlevnilo ve všední dny mýtné dopravcům kvůli negativním dopadům finanční krize. Zákaz v neděli a prázdninová omezení platí dál.

Na mýtném by měl celkově stát i přesto vybrat v příštím roce víc. Začnou ho totiž platit i auta nad 3,5 tuny. Nově tak elektronickou "krabičku" poveze asi sto tisíc řidičů. Jejich "větší dodávky" přinesou podle plánů kolem šesti set milionů korun, dosud na dálničních kuponech zaplatili kolem 400 milionů. Celkově stát vybere letos na mýtném kolem pěti miliard korun. Otevře také nové zpoplatněné úseky dálnic a spustí mýto na dvou silnicích první třídy na Liberecku a Jihlavsku.

"Viněty" za rok

Řidiči osobních aut si elektronickou "vinětu" mají kupovat od roku 2011. Je ale možné, že se záměr o rok zpozdí. Ministr Slamečka chce totiž zákon, který přístroje zavádí, ještě upravit. Nechce, aby byly přenosné z jednoho auta na druhé. "Najdou se určitě podnikavci, kteří si koupí roční "vinětu" a udělají si z toho byznys, když ji budou na hranicích půjčovat," obává se Slamečka.

Chce také, aby řidiči osobáků "vinětami" platili za ujeté kilometry a ne za časové období, jako je tomu u známek.

Změna mýta

810 koruny
místo dosavadních 5,40 koruny budou napříště v pátek od 15 do 21 hodin platit čtyř- a vícenápravové kamiony jako mýto. Třínápravové kamiony ve stejný čas zaplatí 5,55 koruny místo 3,70; dvounápravové 2,87 koruny místo 2,30.

Spor o páteční zákaz v datech

Červen 2007
Ministerstvo dopravy ustanovuje pracovní skupinu, která projednává páteční zákaz jízdy kamionů.

Září 2008
Ministři Aleš Řebíček a Martin Bursík se dohodli na zákazu jízd. Oba mají ale odlišný seznam výjimek.

Listopad 2008
Vláda schválila zákon
o pátečním zákazu s výjimkami Martina Bursíka.

Září 2009
Vládní zákon prošel ve sněmovně do druhého čtení.

Listopad 2009
Vláda oznámila, že zákon stáhne ze sněmovny. Namísto zákazu chce zdražit mýtné.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí