zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad mění v palivo šetrné k přírodě

09.12.2009
Odpady
Odpad mění v palivo šetrné k přírodě

Horní Benešov - Výrobu ekologických briket ze starého papíru, pilin a hoblin rozjeli v hornobenešovském Družstvu Soustav.

Nové uplatnění dostaly dříve nevyužité prostory Soukromé střední školy Praktik v Horním Benešově. Vznikla v nich chráněná dílna Družstva Soustav, jejíchž pět pracovníků se změněnou pracovní schopností vyrábí brikety z odpadu ve dvou šestihodinových směnách.

"Dílna vznikla za podpory Úřadu práce v Bruntále, který pomohl dotací na koupi výrobního zařízení a bude se podílet i na mzdových nákladech," řekl jednatel školy Richard Havlík.

Piliny i papír přemění na brikety

Úkolem pracovníků je svoz surovin, drcení papírového odpadu v pomaluběžném mlýnu, doplňování násypky briketovacího lisu, balení a vážení hotových briket.

Briket jsou rovnou tři druhy. Dřevěné, papírové a ze směsi poloviny papíru a poloviny dřeva.

"Surovinou jsou piliny a hobliny z truhlářských provozů, kartónové krabice svážené z prodejen a tříděný papír z modrých kontejnerů rozmístěných po Horním Benešově.

Briketování je zajímavým využitím starého papíru," uvedl Richard Havlík. Výhodou topiva je nízká cena a vysoká výhřevnost.
Výrobci neodmítnou ty, kteří si do dílen pro patnáctikilogramové balíčky briket přijedou. Kdo by měl zájem o větší množství, měl by se dopředu ozvat.

Bruntálský a krnovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí