zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Situace je jiná, klima se mění rychleji

09.12.2009
Klimatické změny
Situace je jiná, klima se mění rychleji

Jedním z českých delegátů na kodaňském summitu OSN bude senátor za ODS a uznávaný ekologický expert Bedřich Moldan. "Výsledkem konference musí být konkrétní čísla," říká v rozhovoru pro HN.

HN: Patnáct tisíc delegátů, stovky politiků, dvoutýdenní program. Není kodaňský summit moc opulentní?

Jsem přesvědčen, že není. Je to jedna z mála velkých konferencí, která je věnována skutečně environmentálním otázkám. Ačkoli je to opravdu obří podnik, je adekvátní velikosti problému, který by měl řešit.

HN: Jenže už dopředu je jasné, že z něj nevzejde nový Kjótský protokol. Dá se čekat konkrétní výstup?

Organizátoři, EU a podle mě i většina těch, kteří do Kodaně jedou, si představují, že ono politické prohlášení nebude plné obecných věcí, ale že v něm budou konkrétní čísla a časové horizonty. Většina zemí tam jede s přesnými závazky. Dnes je situace jiná než na předminulé konferenci na Bali, ukazuje se, že změna klimatu probíhá rychleji a že bude třeba razantnějších redukcí.

HN: USA chtějí snížit emise do roku 2020 o 17 procent. Je to dost?

Všichni si uvědomují, že jejich závazek je málo.

HN: Co zůstává hlavní neznámou?

Ochota rozvinutých států financovat různá opatření. Musí se jednat, kolik peněz jsou ochotny poskytnout. A pak jsou otázky procedurální: kdy peníze uvolnit, kdo je bude počítat, kdo je bude spravovat.

HN: Takže půjde o to, abyste se v Kodani dohodli, že bohaté země budou posílat peníze do zvláštního fondu. A detaily se vyladí dodatečně...

Předběžně se dohodlo, že by to skutečně mělo jít přes adaptační fond. Neví se ale, kdo by to měl spravovat, jestli Světová banka nebo někdo jiný. On už jeden fond existuje, domluvil se na něm summit na Bali. Nevím přesně, v jakém je stavu, ale rozhodně moc nefunguje.

HN: Nebude třeba změnit také obchodování s emisními povolenkami? Jejich nízké ceny moc nenutí firmy investovat do modernizací.

Téma to bude. Obchodování s povolenkami je považováno za nejperspektivnější nástroj. Existuje naděje, že cena povolenek bude dost vysoká. Jenže bude třeba zpracovat analýzu, zda obchodování s povolenkami je skutečně efektivní, zda vede k redukci emisí, neboť zatím se to tak neukazuje.

HN: Budou Češi po roce 2013 patřit mezi ty, kdo bude celosvětový boj proti emisím financovat? Že už nebudeme příjemci?

Jsem přesvědčen, že to tak bude. Česká republika už dnes platí, ale je to hluboko pod 0,7 procenta HDP, což je mezinárodní hladina pro pomoc, kterou by rozvinuté země měly chudším odvádět.

HN: Co můžou dělat proti emisím skleníkových plynů obyčejní lidé?

Měli by si zjistit, co to je uhlíková stopa. Aby věděli, že když jedou autem, topí v kamnech nebo nechávají televizi ve stand-by režimu, že to má nějaké následky. Každý by si měl uvědomit, že je na přírodě závislý a že nic není zadarmo. O ovzduší se musíme starat, někdo to musí zaplatit, a proto je tato konference.

AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí