zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Experti se přou o bílé nosorožce

19.12.2009
Příroda
Experti se přou o bílé nosorožce

Proti převozu vzácných nosorožců protestovalo včera asi padesát lidí. Odborníci se nemohou shodnout, jak vzácná zvířata zachránit.

Do plánovaného odletu nosorožců bílých severních ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové do Afriky zbývají pouhé tři dny. Jeho odpůrci se přesto včera pokusili rozhodnutí o cestě zvrátit. V centru Hradce Králové protestovalo asi padesát lidí .

"Předali jsme dopis hejtmanovi Královéhradeckého kraje, kde požadujeme, aby rada kraje ten transport zastavila," řekl HN Roman Komeda, předseda sdružení SafariArcha 2007, které demonstraci pořádalo.

Členové sdružení považují celý převoz nosorožců za rizikový a nevěří, že by mohl zvířatům prospět. "Nevyřeší to problém, který tu je - ta zvířata se nerozmnoží ani v Africe. Skupina je spolu už dlouho a ani změna prostředí jejich sociální blok nevyřeší. Samci jsou navíc už příliš staří," říká Komeda. Proti převozu zvířat protestovali i studenti královéhradecké veterinární školy.

Nic nepomohlo

Vedení zoologické zahrady ale věří, že převezení čtyř ze šesti nosorožců do přirozeného prostředí rezervace v Keni je poslední cestou, jak vymírající druh nosorožců bílých severních zachránit. "Zkoušeli jsme stále umělé oplodnění nebo měnili různé podmínky pobytu. Nic ale už nepomáhá," říká hlavní zoolog zahrady Pavel Moucha. Zoo se sice v minulosti podařilo odchovat čtyři jejich mláďata, za posledních devět let se ale nenarodilo žádné. Na světě tak nyní existuje osm těchto zvířat - šest ve Dvoře Králové a dva v San Diegu. O tom, že by další jedinci žili ve volné přírodě, odborníci neví.

Nové křížení

Vedení zahrady chce v Keni zapojit dva samce a dvě samice do skupiny dalších nosorožců bílých, kteří jsou ovšem jižní variantou druhu. Úskalím plánu tak je, že by se vzácná severní varianta nosorožce bílého zkřížila s jižní variantou druhu, který se vyskytuje častěji. Toho se obává například i Evropská asociace zoologických zahrad, která převoz nedoporučila. "I ti kříženci obou poddruhů ale budou dobrým a vzácným výsledkem. Známe případy, kdy se takovým způsobem zachránily i jiné druhy," tvrdí Moucha.

Dlouholeté koordinátorce evropského záchranného programu bílých nosorožců Kristině Tomášové však vadí načasování převozu zvířat. "Pokud se budou převážet v těch současných mrazech, tak jim jde o život. Nerozumím tomu, proč se má tak riskovat," říká Tomášová.

Celá akce je ale už hotovou věcí. Rada kraje už zřejmě zasahovat nebude. "Před dvěma týdny přijala usnesení, že veškeré rozhodování je na představenstvu zahrady," řekl HN mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Převoz tento týden povolilo i ministerstvo životního prostředí a ředitelka zoo Dana Holečková už odcestovala do Keni. Odjel tam s ní i poslanec Strany zelených Přemysl Rabas, který ale ve vedení zoo jinak vůbec nefiguruje. "Dvacet let se zabývám záchrannými programy zvířat," vysvětlil Rabas v SMS zprávě, proč jel do Keni právě on. Odpůrce projektu Komeda si ale myslí něco jiného. "Je to jen díky jeho dobrým vztahům s ředitelkou. Za projekt lobboval i na ministerstvu," říká.

AUTOR: Jana Sotonová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí