zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dejte dárek přírodě

21.12.2009
Příroda
Les
Dejte dárek přírodě

BRNO - Živou jedličku v květináči si mohou koupit lidé v Brně jako k přírodě šetrnější alternativu k řezaným vánočním stromkům (a často dováženým z velké dálky) už jedenáctý rok.

Letos se tato akce setkává s velkým ohlasem, několik posledních desítek stromečků lze koupit v domě ochránců přírody (Ekologická poradna Veronica) v Panské ulici od dneška do středy (9 až 18 hodin). Jedlička stojí 80 korun i s návodem, jak se o ni správně starat. Na jaře budou mít zájemci možnost vysadit hrnkové jehličnany společně za asistence lesníků do lesa v okolí Brna. Podpoří tím návrat jedle bělokoré do přírody. Může to být váš dárek přírodě, který vydrží déle než do Tří králů!

Jedle bělokorá (Abies alba) je původní druh jehličnaté dřeviny ČR, který z našich lesů téměř vymizel. Jedle kdysi bývala naší nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou. Zaujímala 15 až 20 % rozlohy lesů v českých zemích a patřila k našim nejmohutnějším stromům. Doma byla od pahorkatin až po hory. Jedle však nedokázala vzdorovat změnám, které do krajiny přinesl člověk. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích ČR 2,8 %. V roce 1990 už to bylo pouze 1,3 % a v roce 2005 pouhých 0,9 %.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí