Úterý, 23. dubna 2024

U Antarktidy se srazily lodě velrybářů a ekologických aktivistů

U Antarktidy se srazily lodě velrybářů a ekologických aktivistů

Sydney - Futuristicky vypadající loď Ady Gil australské ekologické skupiny Sea Shepherd Conservation Society se dnes ve vodách poblíž Antarktidy srazila s japonskou velrybářskou lodí, které se snažila zabránit v lovu kytovců. Šest členů posádky vyvázlo ze střetu bez zranění. Informovaly o tom tiskové agentury.

Ochránci dnes oznámili, že se loď, která vzdáleně připomíná vůz filmového Batmana, potápí po srážce s velrybářskou lodí Sonan Maru 2, která údajně najela na příď plavidla. Posádka byla bezpečně přepravena na další loď aktivistů. Japonský institut pro výzkum kytovců, pod jehož záštitou lov probíhá, dnes oznámil, že Ady Gil během dne zaútočila také na vlajkovou loď velrybářů Nisšin Maru. Aktivisté se prý snažili pomocí lan zablokovat kormidla a lodní šrouby lodí.

Japonské úřady srážku potvrdily, odmítly se k ní ale dále vyjadřovat. K incidentu došlo v době, kdy v australském parlamentu probíhá diskuse o letech "špionážních letadel", která japonské společnosti vysílají z australských letišť, aby monitorovala činnost aktivistů a velrybáři se tak mohli snáze vyhnout jejich útokům. Ačkoli lety neporušují mezinárodní úmluvy, podle některých politiků napomáhají nelegálnímu lovu velryb.

Skupina Sea Shepherd Conservation Society si pravidelně bere na mušku japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona. Cílem kampaně je podle ochranářů způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíc mořských savců.

V prosinci po velrybářích aktivisté pálili z vodních děl, snažili se je dočasně oslepit pomocí laserů a použili katapulty s kyselinou máselnou, která vydává velmi pronikavý zápach. Velrybáři proti nim údajně použili dalekonosné akustické zařízení LRAD (Long Range Audio Device), nesmrtící zbraň vysílající velmi hlasitý zvuk, používanou například proti somálským pirátům.

Přesto, že je komerční lov velryb zakázán od roku 1986, mezinárodní úmluvy umožňují japonským společnostem lovit velryby v rámci vědeckého výzkumu. Podle ekologických aktivistů však ulovené velryby neslouží k výzkumu, ale jejich maso je v Japonsku běžně prodáváno.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů