zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Antarktidy se srazily lodě velrybářů a ekologických aktivistů

07.01.2010
Příroda
U Antarktidy se srazily lodě velrybářů a ekologických aktivistů

Sydney - Futuristicky vypadající loď Ady Gil australské ekologické skupiny Sea Shepherd Conservation Society se dnes ve vodách poblíž Antarktidy srazila s japonskou velrybářskou lodí, které se snažila zabránit v lovu kytovců. Šest členů posádky vyvázlo ze střetu bez zranění. Informovaly o tom tiskové agentury.

Ochránci dnes oznámili, že se loď, která vzdáleně připomíná vůz filmového Batmana, potápí po srážce s velrybářskou lodí Sonan Maru 2, která údajně najela na příď plavidla. Posádka byla bezpečně přepravena na další loď aktivistů. Japonský institut pro výzkum kytovců, pod jehož záštitou lov probíhá, dnes oznámil, že Ady Gil během dne zaútočila také na vlajkovou loď velrybářů Nisšin Maru. Aktivisté se prý snažili pomocí lan zablokovat kormidla a lodní šrouby lodí.

Japonské úřady srážku potvrdily, odmítly se k ní ale dále vyjadřovat. K incidentu došlo v době, kdy v australském parlamentu probíhá diskuse o letech "špionážních letadel", která japonské společnosti vysílají z australských letišť, aby monitorovala činnost aktivistů a velrybáři se tak mohli snáze vyhnout jejich útokům. Ačkoli lety neporušují mezinárodní úmluvy, podle některých politiků napomáhají nelegálnímu lovu velryb.

Skupina Sea Shepherd Conservation Society si pravidelně bere na mušku japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona. Cílem kampaně je podle ochranářů způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíc mořských savců.

V prosinci po velrybářích aktivisté pálili z vodních děl, snažili se je dočasně oslepit pomocí laserů a použili katapulty s kyselinou máselnou, která vydává velmi pronikavý zápach. Velrybáři proti nim údajně použili dalekonosné akustické zařízení LRAD (Long Range Audio Device), nesmrtící zbraň vysílající velmi hlasitý zvuk, používanou například proti somálským pirátům.

Přesto, že je komerční lov velryb zakázán od roku 1986, mezinárodní úmluvy umožňují japonským společnostem lovit velryby v rámci vědeckého výzkumu. Podle ekologických aktivistů však ulovené velryby neslouží k výzkumu, ale jejich maso je v Japonsku běžně prodáváno.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí