zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letiště žádá o posouzení vlivu nové ranveje na životní prostředí

07.01.2010
EIA
Letiště žádá o posouzení vlivu nové ranveje na životní prostředí

PRAHA - Společnost Letiště Praha požádala ministerstvo životního prostředí o nové posouzení vlivu výstavby nové ranveje na ruzyňském letišti na životní prostředí (EIA). Napsal to dnes deník E15. Na konečné stanovisko ministerstva ke studii EIA si podle listu bude muset správa letiště počkat minimálně sedm měsíců.

"Počítáme s tím, že poprvé by se na stavbě nové ranveje mohlo kopnout v roce 2012," cituje E15 mluvčí letiště Michaelu Lagronovou. S uvedením paralelní dráhy do provozu se počítá v roce 2014.

Poprvé správce letiště o posouzení vlivu ranveje požádal již v roce 2005, ale o tři roky později celou dokumentaci úřad vrátil k doplnění. Jeho úředníci například požadovali závazné stanovení limitů budoucí kapacity letiště. Požadovali i zpracování varianty umístění nové přistávací dráhy či řešení přesunu nákladní letecké dopravy a tranzitní přepravy na jiné letiště. Zpracovatel studie se musel vypořádat i se žádostí o vyhodnocení budoucí dopravy v okolí letiště, píše E15.

Makroekonomická studie dopadů nové dráhy, kterou si letiště nechalo zpracovat, tvrdí, že chystaná nová dráha na pražském letišti vytvoří do roku 2020 přímo či nepřímo zhruba 17.000 nových pracovních míst, především v Praze a Středočeském kraji.

Letiště tvrdí, že novou dráhu potřebuje, neboť kapacita té nynější přestává stačit. Obě dráhy mají být rovnoběžné. Proti dráze se staví některá občanská sdružení, podle kterých dráha zatíží okolní obce větším hlukem a emisemi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí