zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr životního prostředí se poprvé setkal se starosty šumavských obcí

08.01.2010
Příroda
Chráněná území
Les
Ministr životního prostředí se poprvé setkal se starosty šumavských obcí

Se starostkami a starosty obcí ležících v oblasti Národního parku Šumava, představiteli Svazu obcí NP Šumava a Regionální sekce Rady NP a zástupci Plzeňského a Jihočeského kraje se dnes sešli úřadující ministr životního prostředí Jan Dusík, ředitel Správy NP Šumava František Krejčí a náměstek ministr životního prostředí František Pelc. Jako hosté dnešního jednání se zúčastnili i dva bývalí ministři životního prostředí Ladislav Miko a Martin Bursík.
Jednání na straně starostů byli přítomni Jan Janoušek - starosta obce Horská Kvilda, Jan Stráský - poradce hejtmana Jihočeského kraje a předseda Rady NP Šumava, Jiří Hůlka - starosta obce Horní Planá a předseda Svazu obcí NP Šumava, Jiří Fastner - starosta obce Horní Vltavice a místopředseda Svazu obcí NP Šumava, Milena Fudyová - místostarostka obce Nová Pec, Ivana Pěčová - starostka obce Srní, Václav Vostradovský - starosta obce Kvilda, Zdeňka Lelková - starostka obce Stožec, Jana Hrazáková - starostka obce Borová Lada a předsedkyně Regionální sekce Rady NP Šumava, Antonín Schubert - starosta obce Modrava, Luboš Průša - ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje, Petr Smutný - radní Plzeňského kraje, starosta Prášil Mojmír Kabát.
Hlavním tématem dnešního setkání bylo další projednávání společné dohody o spolupráci mezi MŽP, Správou NP Šumava a šumavskými obcemi (Vize Šumava 2020).
Ministr životního prostředí Jan Dusík se se zástupci šumavských obcí setkal poprvé. "Ve svém funkčním období bych spolu s ředitelem Františkem Krejčím a náměstkem Františkem Pelcem chtěl pokračovat v tom, co bylo započato mými předchůdci. Kontinuita má svoje opodstatnění, provázanost ochrany přírody a života na Šumavě je dlouhodobý proces a já bych do něj chtěl během svého krátkého působení konstruktivně přispět", říká ministr Dusík.
V souvislosti se Šumavou ministr Dusík dokončil v poslední době pro Šumavu dvě zásadní věci, které byly původně rovněž obsahem dohody Vize Šumava 2020. Jednak vláda schválila Krajinný plán integrovaného rozvoje (KIPR), díky kterému budou bodově (10%) zvýhodněny projekty obcí ve specifických oblastech, podávané do operačních programů a dále MŽP vytvořilo speciální program podpory obcí hrazený ze SFŽP. "KIPR a podpora obcí je náš vklad do naplňování Vize Šumava 2020", popisuje snahy ministerstva náměstek ministra životního prostředí František Pelc.
V souvislosti s programem podpory obcí ředitel Správy NP František Krejčí navrhl uspořádání semináře, aby se všichni starostové měli možnost podrobně seznámit s fungováním obou programů a mohli tak začít co nejdříve čerpat finanční podporu. František Krejčí rovněž přislíbil rozšíření existujících poradenských center NP o poradenství v oblasti programu Zelená úsporám.
"My jsme dnes provedli společně inventuru událostí do dnešní doby, problémy se daří věcně řešit a Vize 2020 po doplnění technických podkladů spěje k podpisu", komentuje dnešní setkání starosta obce Horní Planá Jiří Hůlka.
"Text je, po menších redakčních úpravách, připraven k podpisu. Byl bych rád, abychom jej společně podepsali do konce ledna," dodal ministr Dusík.


Poznámka:

Návrh principů vize rozvoje Šumavy do roku 2020, s nímž přicházejí MŽP a Správa NP Šumava do jednání s obcemi, je postaven na tom, že rozvoj obcí na území národního parku je třeba vnímat jako rozvoj ve specifickém regionu, neboť je do jisté míry omezen právě faktem, že se jedná o nejvyšší kategorii velkoplošného chráněného území. MŽP a Správa NP Šumava spolu s obcemi pracují na přípravě tzv. "masterplanu" - tedy koncepci rozvoje obcí na území a v regionu NP Šumava.
V ochraně přírody MŽP a Správa NP Šumava navrhují stabilizovat na minimálně 10 let rozlohu bezzásahových území na současných 21 % s výhledovým rozšířením o 9 % oblastí, která jsou dnes v přechodovém režimu.

Petra Roubíčková
tisková mluvčí

Ministerstvo životního prostředí
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí