zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam s nefunkční zářivkou?

12.01.2010
Odpady
Zpětný odběr
Kam s nefunkční zářivkou?

Snarůstající oblibou úsporných zářivek úzce souvisí jejich budoucí zpětný odběr a recyklace. Nefunkční zářivky s obsahem malého množství rtuti stále končí v komunálním odpadu. Ke zlepšení tohoto stavu by měl přispět vyšší počet sběrných míst.

Za poslední tři roky se díky vzdělávání veřejnosti množství nefunkčních úsporných zářivek v komunálním odpadu sice snížilo o více než polovinu, trend však v poslední době mírně stagnuje. >>Míra sběru je teď kolem 40 %,>Během příštích let chceme dosáhnout 65% míry sběru, což je hodnota, ke které nás ostatně nejspíš zaváže Evropská unie.
V odpovědích jsme zaznamenali vliv regionu - v krajích s malou hustotou obyvatel a v malých obcích jsou lidi ochotni jezdit se zářivkami dál. Čím větší aglomerace, tím kratší vzdálenosti, kam jsou ochotní jít.Jednáme s výrobci, aby informace na obalech byly podrobnější, nejen v podobě několika značek. Jenže výrobců zapojených do našeho systému je momentálně kolem tří set. Jednání vedeme zejména s těmi největšími, kteří jsou ostatně zakladateli našeho systému.
Na základě výsledků letošního výzkumu chování spotřebitelů při zacházení s nefunkčním osvětlením jsme vyvinuli nový typ menší sběrné nádoby, která se velmi dobře hodí do interiérů místních úřadů, obchodů s elektrospotřebiči a supermarketů,>Abychom mohli i nadále zvyšovat míru sběru, musíme přiblížit sběrná místa lidem. Samotné informační kampaně již nestačí.
Systém byl spuštěn 1. září a již brzy se přihlásilo na 200 zájemců. Zdá, že cíle bude rychle dosaženo,>Tak bychom vytvořili kolem 3000 nových sběrných míst.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí