zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Bulovky odpad nezmizel, firma bude platit

12.01.2010
Odpady
Z Bulovky odpad nezmizel, firma bude platit

Bulovka - Obrovské hromady odpadu stále vítají návštěvníky obce Bulovka na Frýdlantsku. Nelegální německý odpad, uložený v okolí tamního bývalého teletníku, přitom měl být už dávno pryč.

Společnost Nisa Recycling měla sedm a půl tisíce tuny hadrů, plastových lahví i domácího komunálního odpadu odklidit do konce roku 2009. Na místě se však nezměnilo nic.

"Všechno je při starém. Nevíme, jestli firmě neprodloužili termín nebo něco podobného," řekl Deníku starosta Bulovky Petr Dušek. Jak Deník zjistil, nic podobného se nestalo. Firmě proto hrozí vysoká pokuta za nesplnění podmínek.

"Pokutu dostanou v každém případě. Teď půjde o to, jak budou vstřícní při dalším řešení problému. Pokud nebudou komunikovat, mohou zaplatit pokutu až do výše jednoho milionu korun," poznamenala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci.
Dvakrát hořel

Německý odpad je pro obec nebezpečný, v posledních dvou měsících dvakrát hořel. Podruhé v noci ze Štědrého dne, kdy k němu muselo vyjet pět hasičských jednotek. Starosta Dušek přiznává, že z požárů mají místní skutečně velký strach.

"Máme obavy zejména z toho, že nám tady z pětadevadesáti procent proudí západní větry směrem z Arnoltic, které zasahují celou Bulovku, Dolní Oldříš a Pertoltice. Bojíme se, že v případě většího požáru mohou nastat obrovské problémy s nebezpečnými zplodinami," vysvětlil starosta Dušek.

Na tisíce tun odpadu si stěžují samotní obyvatelé. Především v letních měsících je trápí zápach, obrovské množství much a také krysy či potkani. "V létě jsme tam prováděli šetření a bylo to opravdu šílené. Navíc to nevypadá dobře, zvlášť když leží zrovna u vjezdu do obce," dodal starosta s tím, že od léta odpadu ještě citelně přibylo.
Původní idea

Původně měl odpad, který Bulovku trápí od roku 2005, přinést obci alespoň něco pozitivního, a to pracovní místa. "Původní idea bývalého starosty byla taková, že by se tam mohlo vytvořit kolem dvaceti pracovních míst na přebírání odpadu. To ale nakonec nedopadlo," uzavřel Dušek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí