zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Auta si vyrobí vodík sama..

17.01.2010
Ekologická auta
Auta si vyrobí vodík sama..

Vodík se coby palivo budoucnosti opět přihlásil o slovo. Společnosti Ultra Green a OM Energy totiž pracují na společném projektu, který by měl v následujících letech umožnit autům s klasickými spalovacími motory, aby si toto palivo sama vyráběla během jízdy.

K nižší spotřebě aut má vést elektro-vodíkový generátor (EHG, Electro Hydrogen Generator). Technologie využívá výfukových zplodin, aby jimi poháněla generátor. Ten při jízdě z vody vytváří vodík, který se míchá s benzinem či naftou a slouží jako palivo. Ze spalované směsi přitom vodík tvoří dvacet procent, čímž se snižuje spotřeba i emise auta. Zplodiny údajně poklesnou zhruba o třicet procent a motoru stačí o pětinu méně paliva.

Elektro-vodíkový generátor společnost OM Energy vyvíjí od roku 2005. Její studie ukazují, že by výrobu motoru implemetace systému zvýšila přibližně o tisíc eur (cca 26 tisíc korun). Smlouva se skupinou Ultra Green má mimo jiné vést k tomu, aby systém bylo možné dodatečně montovat i do současných vozidel.

"Musíme vyřešit ještě spoustu konstruktérských problémů týkajících se zavádění do praxe," tvrdí předseda představenstva Ultra Green Anthony Blakey, "Během tohoto roku bychom však měli dokázat, že základní princip systému funguje. Hodláme totiž EHG zabudovat jak do malého auta s pohonem všech kol s motorem o objemu 1,6 litru, tak do velkého vojenského vozidla s dvanáctilitrovou pohonnou jednotkou."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí