zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP zakázala lesníkům používání půdních fréz na Soutoku

14.01.2010
Les
ČIŽP zakázala lesníkům používání půdních fréz na Soutoku


Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nařídila lesníkům, aby ve dvou evropsky významných přírodních lokalitách Soutok-Podluží a Niva Dyje na Břeclavsku upustili od používání fréz při úpravě půdy před výsadbou nových stromků. Toto opatření má přispět k lepší ochraně tamních vzácných druhů živočichů a rostlin v oboře Soutok. ČTK to dnes řekl pracovník ČIŽP Vítězslav Polách.
Podle rozhodnutí mohou lesníci používat půdní frézy, ale jen za předpokladu, že k tomu dostanou výjimku od krajského úřadu. Aby potvrzení dostali, musí předložit znalecký posudek, v němž experti potvrdí, že v oblasti, která má být frézami upravena, nežije žádný ze vzácných druhů živočichů či rostlin.
Lesníkům se to nelíbí. Tvrdí, že postupují při úpravě půdy před výsadbou opatrně. Podnik Lesy ČR se proti rozhodnutí ČIŽP odvolal. Ve věci bude ještě rozhodovat ministerstvo životního prostředí. Rozhodnutí inspekce proto zatím není pravomocné.
Soutok-Podluží a Niva Dyje leží na soutoku řek Dyje a Moravy. Tato lužní oblast je jednou z přírodně nejcennějších lokalit v republice. Rostou v ní nejstarší duby, habry a jilmy ve střední Evropě. Lokalita je domovem mnoha živočišných druhů ohrožených vyhubením. Vědci tuto lokalitu přezdívají Moravská Amazonie.
Na problémy upozornili ekologové. Vadilo jim, že lesníci vytvářejí při kácení holiny a půdu pak při přípravě na výsadbu mladých stromků upravují frézami. Ty rozdrtí vše v ní do hloubky 15 centimetrů. Opatření má za cíl zlikvidovat staré kořeny.
Polách zdůraznil, že vytvoření holiny je před výsadbou mladých dubů nezbytné. Používání fréz ale může podle pracovníků inspekce skutečně ohrozit populaci vzácných živočichů - například roháče obecného, kozlíčka jilmového, kuňky obecné či čolka dunajského.
Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí