zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výpalné za státní půdu se vrací

18.01.2010
Zemědělství
Výpalné za státní půdu se vrací

Svaz marginálních oblastí (SMO) upozorňuje, že navrhovaná novela zákona o prodeji státní půdy poškodí české zemědělce. Novela opětovně zavádí absolutní přednost spekulantů s restitučními pohledávkami před zemědělci hospodařícími na prodávané půdě. Svým pojetím se tak návrh zákona vrací ke stavu, kdy zemědělci byli nuceni spekulantům s restitučními pohledávkami platit výpalné, aby si mohli koupit půdu, na které hospodaří.

Tento velmi problematický návrh předkládá bývalý předseda zemědělského výboru poslanecké sněmovny Ing. Ladislava Skopal pod č.j. 101000/10, jako návrh na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 95/1999 Sb., o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků.

Situaci, kterou se uvedený návrh pokouší nastolit, už naši zemědělci jednou zažili. Po celé republice tak cestovaly restituční nároky s vidinou lukrativního zhodnocení. Cílem velké části držitelů nebyla jejich výměna za pozemky, ale pouze nátlak na zemědělce. Ta samá restituční pohledávka byla používána opakovaně v různých okresech. Tento princip absolutní přednosti restitučních pohledávek při nákupu jakýchkoliv pozemků vedl k nárůstu ceny restitučních pohledávek až na 300 procent jejich nominální hodnoty.

Dle názoru SMO uvedená novela není třeba a situaci zemědělců jen zhorší. Dosavadní uspokojování restitučních nároků probíhalo standardně a neuspokojeny zůstávaly převážně jen nároky očekávající abnormální míru zhodnocení. Je logické, že díky takovýmto návrhům se uplatňování restitučních pohledávek v praxi bude opět oddalovat, protože se znovu stanou vítaným zdrojem nezdaněných příjmů z výpalného.

Svaz marginálních oblastí

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí ČR zabývající se převážně živočišnou výrobou. Členy SMO či jeho členských organizací je více než 950 zemědělských farem.

Ing. Milan Boleslav
předseda Svazu marginálních oblastí

Kontakt:
Svaz marginálních oblastí, Horní Police čp. 1, 471 06 Česká Lípa, tel/fax: 487 861 368
předseda Ing. Milan Boleslav, tel: 737 284 225
Internet: www.lfa.cz, email: lfa@lfa.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí