zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závěry neformálního setkání ministrů ŽP v Seville

18.01.2010
Klimatické změny
Závěry neformálního setkání ministrů  ŽP v Seville

ve dnech 15. - 17. ledna 2010 se ve španělské Seville uskutečnilo neformální zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie. Delegaci České republiky vedl ministr životního prostředí Jan Dusík.

Hlavním bodem jednání ministrů bylo zhodnocení výstupu klimatické konference v Kodani z prosince 2009. Přestože ministři označili výsledek jednání v Kodani jako neúspěch, shodli se na tom, že je nutné stavět na obsahu Kodaňské dohody a připravit strategii mezinárodních jednání, která by měla zajistit schválení závazné mezinárodní dohody o ochraně klimatu na konferenci v Mexiku na konci roku 2010.

"Je třeba, aby se EU více než dosud zaměřila na komunikaci a vyjednávání se strategickými partnery, aby mohla být v prosinci tohoto roku v Mexiku přijata právně závazná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů. K obnovení důvěry mezinárodního společenství je třeba využít všech plánovaných mezinárodních setkání.", říká ministr životního prostředí Jan Dusík.

Podle španělského předsednictví z diskuse ministrů jasně vyplývá, že pro budoucí postup Evropské unie je určující přechod k nízkouhlíkové ekonomice a rozvoj zelené ekonomiky, k čemuž je hledání cesty z ekonomické krize dobrou příležitostí. Ministři se shodli na významu zapojení průmyslu, nezastupitelné roli nevládních organizací, ale i potřebě komunikace s veřejností.

Důležitým bodem jednání byla diskuse k naplnění závazku vzešlého ze závěrů kodaňské konference (Copenhagen Accord), a to do 31. ledna 2010 zaslat sekretariátu úmluvy OSN závazek snížení emisí skleníkových plynů za EU jako celek; tento závazek ve výši třicetiprocentního snížení emisí za podmínky sjednání ambiciózní závazné klimatické dohody zůstává nadále v platnosti.

Ochrana biodiverzity je méně viditelným, ale stejně významným aktuálním problémem světové ochrany životního prostředí jako je ochrana klimatu, uvedlo v této souvislosti španělské předsednictví. Letošní mezinárodní rok biodiverzity vyvrcholí konferencí v japonské Nagoye, která by měla hledat řešení úbytku biodiverzity, který se zatím nedaří omezit.

Petra Roubíčková
tisková mluvčí

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí