zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kladno bude nové centrum ekologické výchovy pronajímat

24.01.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Kladno bude nové centrum ekologické výchovy pronajímat

Centrum ekologické výchovy, které bylo nedávno za 60 milionů korun dokončeno ve Cvrčovicích u Kladna, bude pronajato na pět let. Nájemcem se podle očekávání stane Naučné středisko ekologické výchovy - Čabárna. Centrum, jež má pořádat školicí akce a zotavovací pobyty zaměřené na ochranu životního prostředí, se v současnosti vybavuje, otevřeno bude na jaře. Novinářům to dnes řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Investorem bylo město Kladno, většinu nákladů na výstavbu uhradila Evropská unie. Jde o takzvaný pasivní dům, který má nízké nároky na vytápění. Budova s ubytovací kapacitou 35 míst má také vlastní čistírnu odpadních vod, na kterou by v budoucnu mohly být napojeny i okolní rodinné domy.

Ve víceúčelovém centru se mají pořádat především zotavovací akce pro děti typu škol v přírodě, dále akce s ekologickou tematikou pro veřejnost či školení a semináře pro pracovní kolektivy soukromých firem i veřejné správy. Naučné středisko Čabárna bude městu platit symbolický roční pronájem 150 000 korun.

Nízkoenergetická budova bude vytápěna biomasou. V suterénu je připravena kotelna, kuchyň, sklad a kanceláře. V přízemí jsou především učebny, knihovna, kancelář, šatna, jídelna a ubytování pro tělesně postižené.

Na stavbu dostalo město 85 procent z evropských fondů a dalších pět procent ze Státního fondu životního prostředí. Zbytek z 60 milionů korun byl zaplacen z městského rozpočtu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí