zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Díky superpočítači budou lidé před povodní varováni o dvě hodiny dříve

27.01.2010
Povodně
Díky superpočítači budou lidé před povodní varováni o dvě hodiny dříve

Nový přístroj budou meteorologové naplno používat od léta. Celkové náklady na jeho pořízení se vyšplhají na 60 milionů korun.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude mít nový superpočítač, který zlepší varování před povodněmi. Díky dokonalejším výpočtům totiž dokážou meteorologové třeba přesněji zaměřit, kde se nachází bouřka. Doba, na kterou dokážou tyto jevy s jistotou předpovídat, se navíc prodlouží o jednu až dvě hodiny.

Zatím byla dokončena první fáze instalace počítače, projekt je spolufinancován z evropských fondů.

"To, co dneska dovedeme předpovědět celkem dobře na šest hodin dopředu, tak se nám vlastně prodlouží doba toho výhledu o kousek dál," popsala Radmila Brožková z ČHMÚ výhody nového systému. Se superpočítačem se rozlišení předpovědního modelu ALADIN zdvojnásobí, atmosféra v něm bude navíc popsaná mnohem podrobněji.

Lepší a včasnější varování

Systém tak dokáže přesně modelovat velké srážkové systémy, umí také lépe zaměřovat bouřky. Zlepší se tak včasné varování obyvatel, pokud by se třeba blížila povodeň.

"Meteorolog, který vydává výstrahy, tak vlastně bude mít větší jistotu v těch podkladech, takže mu to umožní lepší rozhodnutí," uvedla Brožková.

Meteorologové předpovídají počasí hlavně díky satelitům a počítačovým modelům. Čím víc údajů ze satelitů mohou do počítačových modelů vložit, tím přesnější jsou jejich předpovědi. Až bude nový superpočítač nainstalován, jeho početní výkon a operační paměť se zdvojnásobí.

Do poloviny dubna by měla být v provozu polovina nového systému, zhruba v létě už prý budou meteorologové v pražských Komořanech pracovat se superpočítačem naplno. Jeho pořízení přijde na 60 milionů korun bez daně, asi 85 procent z toho financuje EU z programu životní prostředí.

Předpovědní povodňová služba ČHMÚ je jedním z pilířů systému na ochranu před záplavami. Největší povodně v novodobé české historii byly v letech 1997, 2002, 2006 a loni. Vyžádaly si celkem 91 obětí na životech.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí