zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obchod za velký prachy

01.02.2010
Ovzduší
Klimatické změny
Obchod za velký prachy

Miliardový byznys českých podniků s emisními povolenkami se během pěti let rozběhl díky faktu, že vypouštějí do ovzduší o něco méně oxidu uhlíku, než se původně předpokládalo.

Například před dvěma lety to bylo 80,4 milionu tun, o 5,4 milionu méně, než na Českou republiku připadlo podle rozhodnutí Evropské komise.

Právě v tomto rozsahu mohly ekologicky úspěšné firmy ušetřené povolenky nabízet společnostem, které stanovené limity překračují. Cena jedné povolenky na jednu tunu oxidu uhlíku se pohybovala až do výše 800 korun. Podle propočtu ČTK se tak mohly na uhlíkovém trhu otočit až čtyři miliardy korun. Do evropského systému přidělování povolenek je nyní zařazeno na 400 českých firem. Obchody po celé Evropě pro ně zprostředkovává firma Carbon Warehouse Int. (do roku 2008 Pravda Capital).

Do konce roku 2012 budou domácí podniky dostávat povolenky zdarma. Teprve pak začne nabíhat systém, ve kterém začnou část nebo celou potřebnou kvótu kupovat na aukcích. Toto opatření má vést k dalšímu ekonomickému tlaku na snížení emisí oxidu uhlíku.

Navíc v roce 2009 Ministerstvo životního prostředí ČR uzavřelo smlouvy s Japonskem, Španělskem a Rakouskem o prodeji části >>svých<< emisí povolených Kjótským protokolem. Získalo téměř sedmnáct miliard korun.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí