zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Významná bariéra v čerpání finančních prostředků z OPŽP odstraněna

29.01.2010
Energie
Obecné
Firemní ekologie
Významná bariéra v čerpání finančních prostředků z OPŽP odstraněna

Díky aktivitě CZ Biomu je pro získání úvěru na projekt podporovaný z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) nyní možno ručit samotnou stavbou projektu.

Dosavadní pravidla čerpání finančních prostředků z Operačního programu životního prostředí obsahovaly významnou barieru. Stavby a technologie realizované v rámci tohoto programu nesměly být použity jako zástava bance pro čerpání úvěru. Pokud příjemce dotace obdržel na výstavbu projektu (např. kompostárny, bioplynové stanice, linky mechanicko-biologické úpravy apod.) dotaci 40 %, ocitl se před složitým problémem, kde získat zbylých 60 % investičních prostředků. Banka mu je totiž odmítala půjčit bez poskytnutí adekvátní zástavy.
Projekty bylo možné realizovat pouze tak, pokud investor ručil jiným movitým majetkem nebo měl potřebné miliony na účtu. Vzhledem k tomu, že se jedná o projekty v řádu desítek až stovek miliónů korun, bankovní úvěry jsou v podstatě nutností.
Na podnět CZ Biomu byly tyto podmínky Ministerstvem životního prostředí změněny, přičemž tuto změnu bylo nutné odsouhlasit rovněž Ministerstvem financí. Po několika jednáních, které koordinovala paní náměstkyně MŽP Rut Bizková, se podařilo vyjednat následující podmínky vstupující nyní v platnost:
Při realizaci stavby či technologie z prostředků OPŽP je tedy dále možné použít tento majetek jako zástavu bance až do výše spolufinancování. Tím se výrazně zjednoduší realizace především velkých projektů.
Tato možnost je přitom dlouhou dobu běžně využívána u Operačního programu Průmysl a inovace a Programu rozvoje venkova.

Obr. 1: Ještě před měsícem potřebovali investoři k realizaci projektů z OPŽP vlastní zdroje, kterých se často nedostávalo. Využití bankovních úvěrů tedy nebylo možné. Na základě iniciativy CZ Biom a díky rychlému zásahu MŽP je tak již možné čerpat na projekt úvěr.

CZ Biom je nevládní nezisková a profesní organizace, která byla založena v roce 1994 s cílem podporovat rozvoj využívání biomasy jako obnovitelné suroviny. Je jedinou organizací v republice, která sdružuje odborníky, podnikatele a další subjekty ze širokého spektra oboru biomasy: fytoenergetika, bioplyn, kapalná biopaliva, výrobci dřevní biomasy a kompostárenství.
CZ Biom svou činností navazuje na evropskou asociaci pro biomasu AEBIOM a současně je členem evropské kompostárenské sítě ECN, která sdružuje odborníky nakládající s biologicky rozložitelnými odpady v celé Evropě, a německé bioplynové asociace Fachverband Biogas e.V.
Jednou ze základních funkcí sdružení je poskytování informací . Nabízí v rámci České republiky prakticky nejobsáhlejší soubor informací z oblasti biomasy a bioodpadů.
www.biom.cz
Kontakt: Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom: tel: 603 273 672, habart@biom.cz

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí