zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Program pro podporu energeticky úsporných výrobků

01.02.2010
Dotace
Program pro podporu energeticky úsporných výrobků

V návaznosti na program Zelená úsporám, v rámci něhož jsou finančně a informačně podporovány úspory energie v domácnostech v oblasti vytápění a ohřevu vody, připravuje Ministerstvo životního prostředí vznik doprovodného programu "Partnerství Zelená úsporám", zaměřeného na oblast domácích spotřebičů a dalších "energetických výrobků".

Cílem programu Zelená úsporám je snížení energetické náročnosti provozu budov (domácností), a to prostřednictvím dotací v oblasti vytápění a ohřevu vody (energetické úspory, obnovitelné zdroje energie). Významný potenciál úspor však v domácnostech existuje také v oblasti elektrospotřebičů a dalších energetických výrobků, jejich správného výběru a obsluhy.

Organizátoři programu Zelená úsporám (Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí) se proto rozhodli do aktivit tohoto programu zahrnout i zmíněnou oblast elektrospotřebičů. V tomto případě se však nejedná se o přímou finanční nebo jinou dotační podporu, ale o informační a propagační sekci programu, v rámci které bude stanoven specifický okruh výrobků, které mohou být spotřebitelům doporučeny na základě jejich výhodných parametrů z hlediska provozní spotřeby energie nebo dopadů na životní prostředí.

V rámci programu Partnerství bude vytvořena databáze konkrétních výrobků, splňujících stanovená kritéria, týkající se především provozní spotřeby energie, případně vody a dalších environmentálních aspektů. Možnost zařazení do databáze budou mít pouze energeticky nejúspornější výrobky, vybrané podle předem daných kritérií energetické náročnosti. Databáze bude pravidelně aktualizována.

K jednotlivým kategoriím výrobků, zařazeným do programu, budou přidány informace o jejich vhodném výběru (kritéria z hlediska spotřeby energie a dopadů na životní prostředí), správné obsluze (vedoucí ke skutečně nízké spotřebě energie) a likvidaci (instrukce kde a jak recyklovat).

Možnost zapojení se do aktivit programu Partnerství je otevřena pro všechny účastníky trhu, především pro výrobce spotřebičů a dalších výrobků zahrnutých do programu, dále pro prodejce, spotřebitelské a neziskové organizace, recyklační společnosti, média aj.

Plánované spuštění programu je v březnu 2010.

Zdroj: www.tzb-info.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí